Σήμερα, Τετάρτη 11/09/2024 και ώρα 8:30π.μ. πραγματοποιήθηκε η τελετή του αγιασμού για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς στο προαύλιο του σχολείου μας. Ένας νέος κύκλος μάθησης αρχίζει με αισιοδοξία, προοπτικές προόδου και επιτυχίας.

Καλή εποικοδομητική και δημιουργική σχολική χρονιά με υγεία!

αγιασμός 2024

Την Τετάρτη 11/09/2024 και ώρα 08:30π.μ θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους στο προαύλιο του Σχολείου μας.

Θα ακολουθήσει η διανομή των βιβλίων στις μαθήτριες και τους μαθητές και βέβαια οι γονείς / κηδεμόνες μπορούν να βοηθήσουν στην μεταφορά τους.

σχολική χρονια

ποδοσφαιρο 2024 07 11 121423

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Γ΄ Γυμνασίου – Γνωρίζω τα επαγγέλματα: Συνέντευξη με έναν επαγγελματία, ομάδα μαθητών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Πλαταριάς συνομίλησε με τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή και πλέον προπονητή, Χουάν Ραμόν Ρότσα, για το επάγγελμά του και την πολυετή εμπειρία του στο χώρο του ποδοσφαίρου. Τον ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη βοήθεια στους μαθητές του σχολείου μας! Παραθέτουμε ένα σύντομο απόσπασμα, το οποίο έχει ανέβει και στην πλατφόρμα video.sch.gr.

ΕΡΓΑΣΤ_ΔΕΞ_Γ-Συνέντευξη με τον Χουάν Ραμόν Ρότσα

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 06 28 203913

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. -Π.ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2024-25, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ή μέσω της διαδικτυακής πύλης https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-segeniko-kai-epaggelmatiko-lukeio , συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από την Πέμπτη 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και την Παρασκευή 5 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59. Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/τριών,την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωρισθεί ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» στο ΠΣ myschool, σύμφωνα με την αριθμ. 35099/ΓΔ4/05-04-2024 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α..

blog n 1

Συγχαίρουμε την μαθήτρια του σχολείου μας, Τσακίρη Μυρσίνη, για την πολύ καλή επίδοσή της (7η στα 1500m αν και ανήκει στην κατηγορία Κ16) καθώς και τον μαθητή του σχολείου μας, Σακαρέλη Άγγελο, για την καλή επίδοσή του (13η θέση στη σκυταλοδρομία 4×100 αν και ανήκει στην κατηγορία Κ16)  στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 που διεξήχθη στην Πάτρα το Σαββατοκύριακο 15 και 16 Ιουνίου 2024.

παρουσίαση προτζεκτ γενική2

Την Δευτέρα 27/05/2024 στις 11π.μ. στον χώρο εκδηλώσεων του Γυμνασίου Πλαταριάς παρουσιάστηκαν οι δράσεις του σχολείου και οι συμμετοχές του σε μαθητικούς διαγωνισμούς. Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Κανδηλιώτη Χαράλαμπο, καθηγητή καλλιτεχνικών, για την πολύτιμη βοήθεια του κατά την περσινή και φετινή σχολική χρονιά.

Στην εκδήλωσή μας προβλήθηκε η ταινία με την παρουσίαση των δράσεων και της βράβευσης του Project :  ‘Ο Πόντος συναντά την Ήπειρο’  το οποίο τιμήθηκε με το 1ο βραβείο κατά την περσινή σχολική χρονιά 2022-2023 στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό: ‘Ποντιακός Ελληνισμός, μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον’, η οποία έχει αναρτηθεί στην πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας: video.sch.gr.

Επίσης την φετινή σχολική χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στον 8ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό: Ελληνισμός της Ανατολής: Πόντος, Μικρασία, Θράκη. Οι ομάδες των παιδιών που συμμετείχαν, συνεργάστηκαν για την δημιουργία της ιστοσελίδας : Σε Ανατολή και Δύση.

Τρεις κατηγορίες αποτυπώθηκαν στην ιστοσελίδα:

• Τραγούδια σε Ανατολή και Δύση
  • Γραμματόσημα σε Ανατολή και Δύση
  • Ενδυμασίες σε Ανατολή και Δύση.

Η ιστοσελίδα μας :    Σε Ανατολή και Δύση

Παιδιά και από τις 3 τάξεις του σχολείου μας αλλά και παλιές μαθήτριες του Γυμνασίου Πλαταριάς, που είχαν να θυμηθούν πολλά, πήραν μέρος στο ντοκιμαντέρ με θέμα τη φιλία: ‘9+2 ιστορίες φιλίας’. Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι συμμετείχαν και βοήθησαν να υλοποιηθεί η ταινία με την οποία το σχολείο μας συμμετείχε στον 14ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema…διάβασες;» 2023-2024 και στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Ιστορίες για ν’ ακουστούν» του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων, 2023-2024.

Ευχαριστούμε θερμά τον διευθυντή του Γυμνασίου Πλαταριάς, κύριο Θεοδώρου Πέτρο, για την στήριξη και βοήθεια του σε όλες τις δράσεις της φετινής χρονιάς.

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας: Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με επαγγέλματα οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄ τάξης πήραν συνεντεύξεις από επαγγελματίες και τις παρουσίασαν στους συμμαθητές τους. Παρακάτω αναρτήθηκαν ορισμένες από αυτές.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ_Γ-Συνέντευξη με έναν επιχειρηματία

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ_Γ-Συνέντευξη με έναν ιδιοκτήτη ελαιοτριβείου

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ_Γ-Συνέντευξη με έναν φιλόλογο

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ_Γ-Συνέντευξη με τον Χουάν Ραμόν Ρότσα

Ατομικές εργασίες Α΄ τάξη

Ομαδικές εργασίες Β΄ τάξη

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ: Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Πλαταριάς πραγματοποίησαν έρευνα με ερωτηματολόγιο. Παρακάτω παρουσιάζονται ορισμένες από τις εργασίες.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ_Β-Έφηβοι και αθλητισμός

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ_Β-Έφηβοι και μουσική