Σε μία ακόμη δράση μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους προχώρησαν μαθητές και εκπαιδευτικοί με βασικό πάντα στόχο τον εξωραϊσμό και την φροντίδα του υπαίθριου σχολικού χώρου, την ενθάρρυνση συμμετοχής των παιδιών στον εθελοντισμό, την προστασία και την ευαισθητοποίηση απέναντι στο περιβάλλον.

Πιο συγκεκριμένα,

την Τρίτη 12-4-2022 οι μαθητές του Γυμνασίου με τη βοήθεια και παρότρυνση του Διευθυντή του σχολείου κ. Λάμπρου Σιούτη και των εκπαιδευτικών, συνεργάστηκαν αρμονικά για τη φύτευση λουλουδιών, άνοιξαν τους λάκκους στις προεπιλεγμένες θέσεις και χρησιμοποίησαν με προσοχή τα απαραίτητα εργαλεία.

Η συμμετοχή, η προθυμία, η εργατικότητα και η πειθαρχία των παιδιών ήταν εντυπωσιακή.

Οι βιωματικές δραστηριότητες αυτού του είδους καθιστούν τους μαθητές και τις μαθήτριες συμμέτοχους στην προσπάθεια και όχι απλούς παρατηρητές.

Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως το μέλλον αυτού του πλανήτη ανήκει στα παιδιά!

Τα λουλούδια στόλισαν πραγματικά το σχολείο μας!!!