Στο πλαίσιο του εορτασμού για τα 200 χρόνια από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης,

η Ωνάσειος Βιβλιοθήκη διοργανώνει μια διαδικτυακή δράση για σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα, που μπορούν να συνδεθούν για μία σχολική ώρα με μια ιστορική βιβλιοθήκη και να ανακαλύψουν τους θησαυρούς της.

Η Α΄ Γυμνασίου είχε τη δυνατότητα να παρακολουθήσει αυτή τη ζωντανή διαδικτυακή ξενάγηση στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη την Τρίτη 15/3 στις 09.15.

Υπεύθυνη: κ. Βίκυ Γεροντοπούλου,

Ιστορικός Επιστήμης και Τεχνολογίας,

Υπεύθυνη Ωνασείου Βιβλιοθήκης

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στα παλιά ελληνικά βιβλία από την αρχή της τυπογραφίας,

έμαθαν για τον ρόλο που έπαιξαν οι εκδόσεις και η διακίνηση ιδεών στην Ελληνική Επανάσταση και

γνώρισαν τη «Χάρτα του Ρήγα» και τα μυστικά της σύμβολα από το σχολείο τους.

Η διαδικτυακή ξεναγήση ήταν διαδραστική, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν, να συζητήσουν με την Υπεύθυνη της Ωνασείου Βιβλιοθήκης και να θέσουν ερωτήματα.