ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΛΜΕ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με πρόσφατες Υπουργικές αποφάσεις του Υπουργείου Παιδείας από τη σχολική χρονιά 2011-2012 και για τα επόμενα σχολικά έτη θα διδάσκεται στα Δημοτικά και Γυμνάσια όλης της χώρας, εκτός από τα Αγγλικά μία και μόνο δεύτερη ξένη γλώσσα, την οποία θα επιλέξει η πλειοψηφία των γονέων και κηδεμόνων με δήλωσή της.

Κατά συνέπεια, το κάθε σχολείο θα χαρακτηριστεί άπαξ και δια παντός γαλλόφωνο ή γερμανόφωνο, ή ιταλόφωνο (για τα Γυμνάσια).

Πρώτα θύματα αυτών των υπουργικών αποφάσεων είναι οι μαθητές της φετινής Ε΄ Τάξης του Δημοτικού και οι μαθητές των Γυμνασίων που εξαναγκάζονται από την επόμενη σχολική χρονιά 2011-2012 να παρακολουθήσουν άλλη δεύτερη ξένη γλώσσα από αυτήν που επέλεξαν και διδάχθηκαν μια ή δύο ολόκληρες σχολικές χρονιές.

Συνέπειες αυτών των υπουργικών αποφάσεων είναι:

1. Η επιβολή της δεύτερης ξένης γλώσσας κι όχι η επιλογή που αποτελεί βασικό κίνητρο μάθησης.

2. Η αναγκαστική μετακίνηση των παιδιών σε άλλο σχολείο στη περίπτωση που η επιλογή τους δεν είναι σύμφωνη με τη 2η  ξένη γλώσσα του σχολείου φοίτησης.

3. Η εκμάθηση και η διδασκαλία της 2ης  ξένης γλώσσας δε θα είναι αποτελεσματική καθώς τα τμήματα θα είναι πολυπληθέστερα.

4. Η εξαγγελθείσα σύνδεση της διδασκαλίας με την απόκτηση ενός διπλώματος/πιστοποίησης 2ης ξένης γλώσσας δεν είναι εφικτή.

Ζητούμε την ενεργητική στήριξη σας για την ανάκληση αυτών των άδικων και αντιπαιδαγωγικών Υπουργικών Αποφάσεων που θα αποβούν εις βάρος των παιδιών μας και παιδιών σας.

Σας καλούμε την Τετάρτη 08/ 06/2011 στις 19:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΕΠΑΛ Άργους (στη Δαλαμανάρα) προκειμένου να οργανώσουμε από κοινού τις κινητοποιήσεις μας, σε τοπικό και πανελλαδικό επίπεδο.

Η ΕΛΜΕ Αργολίδας

Ο Σύλλογος εκπαιδευτικών

Α/θμιας Εκπ/σης Ναυπλίας

και Ερμιονίδας

Ο Σύλλογος δασκάλων και

Νηπιαγωγών Άργους

Οι εκπαιδευτικοί ξενόγλωσσων

μαθημάτων

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.