Αρχεία για 28 Ιανουαρίου 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας στο Κέντρο διαχείρισης – ενημέρωσης προστατευόμενων περιοχών του ΟΦΥΠΕΚΑ στη χαλάστρα Θεσσαλονίκης και στη λιμνοθάλασσα Καλοχωρίου

Ποιο πουλί είναι ο σταχτοτσικνιάς και ποιο η χουλιαρομύτα; Αυτά και άλλα πολλά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν οι μαθητές και οι καθηγητές της Περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας (κ. Κυριακίδου Άννα, κ. Γαύρος Αναστάσιος, κ. Κωνσταντίνου Δέσποινα και κ. Χρυσοπούλου Βασιλική) σε εκπαιδευτική επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 25-01-24 μαζί με άλλα δύο σχολεία της περιοχής στο Κέντρο Διαχείρισης – Ενημέρωσης Προστατευόμενων Περιοχών του ΟΦΥΠΕΚΑ στη Χαλάστρα και στη λιμνοθάλασσα του Καλοχωρίου στα πλαίσια του Προγράμματος «ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ».

Η ομάδα είχε την χαρά να ενημερωθεί από τις ξεναγούς για τον πλούτο της προστατευόμενης περιοχής με τη βοήθεια εικόνων και βίντεο. Στη συνέχεια, κατά την επίσκεψη στη λιμνοθάλασσα του Καλοχωρίου είχε την τύχη να δει βουβάλια, να παρατηρήσει φλαμίνγκο, πάπιες κι άλλα πουλιά με τηλεσκόπιο και να απολαύσει την ηρεμία του ιδιαίτερου τοπίου.

Η εκδρομή έκλεισε όμορφα με μια στάση στη Θεσσαλονίκη για φαγητό και ξεκούραση.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την περιβαλλοντική επίσκεψη.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ 2 25 01 24

ΕΚΔΡΟΜΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ 1 25 01 24

Η «Πρόσβαση» και οι συμβουλές του Νόμου στο σχολείο μας

Στη συνέχεια των δράσεων στα πλαίσια του προγράμματος Εrasmus+  Κοινωνικοί Λειτουργοί  και Ψυχολόγοι  του Κέντρου Πρόληψης ‘Πρόσβαση’ επισκέφθηκαν το σχολείο μας και πραγματοποίησαν βιωματικά εργαστήρια με τους μαθητές και της μαθήτριες της Γ’ τάξης. Επίσης,  δύο δικηγόροι του τόπου μας,  ενημέρωσαν τα παιδιά σχετικά με το νομικό πλαίσιο που διέπει τη χρήση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Η ελληνική ιδέα, λογότυπο για το πρόγραμμα

Η Ελληνική πρόταση για λογότυπο επιλέχθηκε ως η καλύτερη. Έτσι, η φωτογραφία με τα ενωμένα χέρια κάτω από το δένδρο στην αυλή του σχολείου μας έγινε το λογότυπο για όλο το πρόγραμμα.  Συμβολίζει τη συνεργασία, την επικοινωνία σε αρμονία με το περιβάλλον. Το δικό μας λογότυπο πήρε 50% των ψήφων, της Βουλγαρίας πήρε 38%, το Ισπανικό 8% και το Ιταλικό 4%.

logo bulgaria

Spanish logo mg 7694on life