Εκδήλωση – αφιέρωμα στον Νίκο Γκάτσο

leg-gkatsos-megtr.jpgΜια πολύ όμορφη μουσική εκδήλωση με τραγούδια σε ποίηση του Νίκου Γκάτσου, πραγματοποιήθηκε την τελευταία μέρα των μαθημάτων στο σχολείο μας. Ακούστηκαν στίχοι του ποιητή, μελοποιημένοι από τους πιο σημαντικούς έλληνες συνθέτες όπως ο Μάνος Χατζηδάκις, ο Σταύρος Ξαρχάκος και άλλους. Ταυτόχρονα σε μεγάλη οθόνη προβάλλοταν βίντεο σχετικά των μουσικών κομματιών.

Την εκδήλωση προετοίμασαν οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας. Η χορωδία αποτελούταν από μαθητές της Α’ Γυμνασίου κυρίως, ενώ στην ορχήστρα συμμετείχαν οι μαθήτριες Μακράκη Στέλλα (ακορντεόν), Έλσα Παπαδοπούλου (αρμόνιο) και οι καθηγητές Νέλη Μαγνήσαλη (φλάουτο), Στέργιος Κουλαξίδης (μπουζούκι), Τάσος Βαφειάδης (κιθάρα). Η μουσικός Νέλη Μαγνήσαλη είχε την μουσική επιμέλεια και διδασκαλία. Την επιλογή του οπτικοακουστικού υλικού (βίντεο, εικόνες) έκανε ο Νότης Γενιτζές και την τεχνική υποστήριξη ο Νίκος Γιαγκούλης.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση