Εκκλησιασμός και Κοπή Πίτας 2024

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024, το σχολείο μας τίμησε την εορτή των Τριών Ιεραρχών, πραγματοποιώντας εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίας Αναστασίας Φαρμακολυτρίας. Μετά τη Θεία Λειτουργία, ακολούθησε η καθιερωμένη κοπή πίτας για το νέο έτος στο “ANACTACITIKO”, παρουσία του Συλλόγου Διδασκόντων και του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκκλησιασμός και Κοπή Πίτας 2024

Ενημέρωση

Ανακοίνωση για τη λειτουργία των σχολικών μονάδων την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2024

Από τον Δήμο Πολυγύρου ανακοινώνεται ότι, λόγω του πρωινού παγετού, τα μαθήματα σε όλες τις σχολικές μονάδες, όλων των βαθμίδων, συμπεριλαμβανομένων των παιδικών σταθμών, θα ξεκινήσουν με μία ώρα καθυστέρηση στον Πολύγυρο, τον Ταξιάρχη, τη Γαλάτιστα και στα Ζερβοχώρια.

Στις υπόλοιπες δημοτικές κοινότητες τα μαθήματα θα ξεκινήσουν κανονικά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Θέρμης

Την Παρασκευή 15/12/2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών των τάξεων Α’ και Β’ Λυκείου στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Θέρμης στο Λιβάδι. Οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Βιοποικιλότητα και παραδοσιακές καλλιέργειες». Αρχικά, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από τους εκπαιδευτές του προγράμματος σχετικά με την καλλιέργεια και τη διατήρηση τοπικών καλλιεργούμενων παραδοσιακών ποικιλιών λαχανικών και αρωματικών φυτών, τη σημασία της προστασίας της βιοποικιλότητας της περιοχής για τη διατήρηση της χλωρίδας, της πανίδας και του τοπικού μικροκλίματος καθώς και τη προστασία των απειλούμενων υπό εξαφάνιση ειδών. Έπειτα, οι μαθητές παρατήρησαν στον κήπο του Κέντρου καλλιεργούμενα αρωματικά φυτά αλλά και αποξηραμένα και ενημερώθηκαν για την κατασκευή αιθερίων ελαίων. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μια βόλτα μέσα στο δάσος από βελανιδιές στο Λιβάδι όπου οι μαθητές ανακάλυψαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτών διάφορα αυτοφυή φυτά όπως κρόκοι, αγριοκυκλάμινα, μανιτάρια, βρύα και λειχήνες.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Θέρμης

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Αρναίας

Την Τρίτη 21/11/2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών των τάξεων Α’ και Β’ Γυμνασίου στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Αρναίας στην Αρναία. Οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Φτιάχνω το δικό μου κήπο καλλιεργώντας βότανα». Αρχικά, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα είδη των αυτοφυών και καλλιεργούμενων αρωματικών βοτάνων, τη συλλογή τους, τη χρήση τους και τη σημασία τους για την καθημερινή ζωή. Στη συνέχεια, παρατήρησαν τη μέτρηση του pH  σε δείγμα χώματος, και την παρουσία αιθέριων ελαίων σε τεμάχια από αρωματικά βότανα στο στερεοσκόπιο στο εργαστήριο του Κέντρου. Τέλος, στον κήπο του Κέντρου μελέτησαν τη μορφολογία αρωματικών βοτάνων και φύτευσαν σε αυτοσχέδια κυπελάκια σπόρους από αρωματικά βότανα. Η Διεύθυνση και το προσωπικό του σχολείου ευχαριστεί τον γεωπόνο Πύρρο Ιωάννη για τη χορήγηση σπόρων για την πραγματοποίηση του προγράμματος.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Αρναίας

Ενημέρωση μαθητών για τους κινδύνους του διαδικτύου

Την Παρασκευή 8-12-2023, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας με πρωτοβουλία του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, ενημέρωση με θέμα:” Οι παγίδες του διαδικτύου, cyber bulling, ασφάλεια και ελεγχόμενη χρήση του διαδικτύου”, από τον διοικητή της Ασφάλειας Πολυγύρου, κύριο Κούτη Δημήτριο. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και μέσω ερωτημάτων να αποσαφηνίσουν σημαντικά ζητήματα που αφορούν την πλοήγησή τους στο αχανές περιβάλλον του διαδικτύου. Παράλληλα, η παράθεση πραγματικών συμβάντων  αποτέλεσε τροφή για σκέψη και προβληματισμό, για τους κινδύνους που εγκυμονούν και το πόσο εύκολα μπορεί κανείς να βρεθεί σε δύσκολη θέση, αλλά και τι πρέπει να κάνει αν τυχόν από κάποιο λάθος χειρισμό βρεθεί σε αυτή.

Η διεύθυνση και το προσωπικό του σχολείου μας χαιρετίζει την πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και ευχαριστεί θερμά τον κύριο Κούτη για την ενημέρωση.

IMG 5257f7a70ad4aed4864ceb6356529db0 V IMG 8795986337a0e04e6f068276a09cd48c V

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση μαθητών για τους κινδύνους του διαδικτύου