ΣΕΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ
Πέμπτη, 16 Μαρτίου 2023, 20:58  Με ετικέτα ,

και προστασίαΤην Πέμπτη, 16 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ενημέρωση με θέμα: «Σεισμικότητα της Ελλάδας και της Κρήτης. Ασφαλή κτίρια σε περίπτωση σεισμού. Μέτρα Αντισεισμικής Προστασίας στο σπίτι και στο σχολείο» στους μαθητές και στις μαθήτριες του σχολείου μας. Η διαδικτυακή αυτή δράση στην Αειφόρο Εκπαίδευση υλοποιήθηκε από το  Κ.Ε.ΠΕ.Α. Ιεράπετρας – Νεάπολης Λασιθίου σε συνεργασία με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Αρχανών, Ανωγείων & Βάμου.

Μέσα από τη δράση αυτή οι μαθητές και οι μαθήτριες γνώρισαν το φαινόμενο του σεισμού και εξοικειώθηκαν με αυτό. Πιο συγκεκριμένα, έμαθαν για τα μέτρα προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το σεισμό, όπως επίσης και για τη σωστή συμπεριφορά και αντίδραση τους σε περίπτωση σεισμού.

Ευχαριστούμε θερμά την εισηγήτρια κ. Δέδε Ιωάννα, Γεωλόγο του Τμήματος Εκπαίδευσης  και τον εισηγητή κ.  Καραγιάννη Φώτιο, Πολιτικό Μηχανικό του Τμήματος Εκπαίδευσης για τη σημαντικότατη αυτή δράση.