Αρχική » Δράσεις Erasmus+ » Συμμετοχή εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε σεμινάριο στη Φλωρεντία

Συμμετοχή εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε σεμινάριο στη Φλωρεντία

logo erasmus 1

floredia1Από 07/04/2024 έως 14/04/2024 δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μετακινήθηκαν στη Φλωρεντία της Ιταλίας για συμμετοχή σε σεμινάριο κατάρτισης και ενίσχυσης δεξιοτήτων στην αγγλική γλώσσα στο πλαίσιο υλοποίησης εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Ένα σχολείο για όλους προετοιμάζοντας ενεργούς πολίτες» και κωδικό σχεδίου 2023-1-EL01-ΚΑ122-SCH-000149184 του Γυμνασίου Δροσιάς. Κατά την 1η ημέρα υπήρξε εισαγωγή στο μάθημα, στο σχολείο και στις δραστηριότητες της εβδομάδας, παρουσιάσεις των σχολείων των συμμετεχόντων, καθώς και προσδιορισμός αναγκών και στόχων για κάθε συμμετέχοντα. Στα επόμενα μαθήματα δόθηκαν εξαιρετικές συμβουλές για το πως να μιλάς χωρίς να μεταφράζεις, πράγματα σχετικά με την ιταλική κουλτούρα, κυκλοφορία στο mercato centrale, Salvatore Ferragamo και Tuomabuoni street και μαθήματα προφοράς. Γενικότερα, οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία συμμετοχής σε ένα καινοτόμο, ολοκληρωμένο πρόγραμμα, εμβρίθειας στην τοπική ιστορία και τον πολιτισμό, γνωριμίας με εκπαιδευτικούς από άλλες χώρες της Ευρώπης και δημιουργία διαρκών συνδέσεων για να συνεχίσουν να εξασκούν τη γλώσσα ακόμη και μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων. Την τελευταία ημέρα υπήρξε αξιολόγηση του μαθήματος, στρογγυλοποίηση των κεκτημένων ικανοτήτων, ανατροφοδότηση, συζήτηση και Απονομή Πιστοποιητικών Παρακολούθησης. Η εβδομάδα έκλεισε όμορφα με επίσκεψη σε δύο οινοποιεία στην καρδιά του Chianti και γευσιγνωσία. Είχαν λοιπόν οι εκπαιδευτικοί την εξαιρετική ευκαιρία απόκτησης μιας πολύτιμης εμπειρίας από πρώτο χέρι ως μαθητές, για να ανανεώσουν την προοπτική τους ως δάσκαλοι.

florentia2

Μάιος 2024