Αρχείο ημέρας 17 Οκτωβρίου 2020

Οδηγίες για τους μαθητές / μαθήτριες για τη χρήση μάσκας

Λήψη αρχείου

Σύγχρονη & Ασύγχρονη Εξ αποστάσεως εκπαίδευση – Οδηγίες για μαθητές/τριες – γονείς/κηδεμόνες

ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως  εκπαίδευση.  Για την προσωποποιημένη πρόσβαση των μαθητών / μαθητριών του σχολείου μας στην εκπαιδευτική πλατφόρμα   ηΤάξη (http://eclass.sch.gr),   το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.) που παρέχει και υποστηρίζει την ηΤάξη,  δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας προσωπικού λογαριασμού στους μαθητές / μαθήτριες μέσω μίας νέας ευέλικτης διαδικασίας. Στο αρχείο: ΥΠΑΙΘ-ΥΑ: 39731/20-03-2020 θα βρείτε αναλυτικές οδηγίες-βήματα για την δημιουργία προσωπικού μαθητικού λογαριασμού  στο Π.Σ.Δ.. Τονίζεται ότι όσοι μαθητές / μαθήτριες έχουν δημιουργήσει ήδη λογαριασμό  στο Π.Σ.Δ. το προηγούμενο σχολικό έτος, δεν χρειάζεται να κάνουν καμία ενέργεια. Σε περίπτωση που έχουν ξεχάσει τον προσωπικό κωδικό τους παρακαλούνται να ενημερώσουν το σχολείο.

Για να μεταβείτε στη σελίδα δημιουργίας προσωπικού μαθητικού λογαριασμού του Π.Σ.Δ. πατήστε εδώ.

Για να δείτε τα προσφερόμενα ηλεκτρονικά μαθήματα στην ηΤάξη του σχολείου μας πατήστε εδώ.

ΣΥΓΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Αναλυτικές εικονογραφημένες οδηγίες σύνδεσης των μαθητών / μαθητριών στην πλατφόρμα ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ εξ αποστάσεως εκπαίδευσης Webex από smartphone, tablet, υπολογιστή θα βρείτε στη διεύθυνση: https://bit.ly/2vFmq3z

Για να δείτε την πολιτική του Υ.ΠΑΙ.Θ. για την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων μαθητών / μαθητριών για το σκοπό της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης πατήστε εδώ.

Οκτώβριος 2020

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.