Σύγχρονη & Ασύγχρονη Εξ αποστάσεως εκπαίδευση – Οδηγίες για μαθητές/τριες – γονείς/κηδεμόνες

ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως  εκπαίδευση.  Για την προσωποποιημένη πρόσβαση των μαθητών / μαθητριών του σχολείου μας στην εκπαιδευτική πλατφόρμα   ηΤάξη (http://eclass.sch.gr),   το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.) που παρέχει και υποστηρίζει την ηΤάξη,  δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας προσωπικού λογαριασμού στους μαθητές / μαθήτριες μέσω μίας νέας ευέλικτης διαδικασίας. Στο αρχείο: ΥΠΑΙΘ-ΥΑ: 39731/20-03-2020 θα βρείτε αναλυτικές οδηγίες-βήματα για την δημιουργία προσωπικού μαθητικού λογαριασμού  στο Π.Σ.Δ.. Τονίζεται ότι όσοι μαθητές / μαθήτριες έχουν δημιουργήσει ήδη λογαριασμό  στο Π.Σ.Δ. το προηγούμενο σχολικό έτος, δεν χρειάζεται να κάνουν καμία ενέργεια. Σε περίπτωση που έχουν ξεχάσει τον προσωπικό κωδικό τους παρακαλούνται να ενημερώσουν το σχολείο.

Για να μεταβείτε στη σελίδα δημιουργίας προσωπικού μαθητικού λογαριασμού του Π.Σ.Δ. πατήστε εδώ.

Για να δείτε τα προσφερόμενα ηλεκτρονικά μαθήματα στην ηΤάξη του σχολείου μας πατήστε εδώ.

ΣΥΓΧΡΟΝΗ εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Αναλυτικές εικονογραφημένες οδηγίες σύνδεσης των μαθητών / μαθητριών στην πλατφόρμα ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ εξ αποστάσεως εκπαίδευσης Webex από smartphone, tablet, υπολογιστή θα βρείτε στη διεύθυνση: https://bit.ly/2vFmq3z

Για να δείτε την πολιτική του Υ.ΠΑΙ.Θ. για την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων μαθητών / μαθητριών για το σκοπό της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης πατήστε εδώ.

Οδηγίες για τους μαθητές / μαθήτριες για τη χρήση μάσκας

Ενημέρωση για Covid-19 για τους γονείς – κηδεμόνες και μαθητές

Λειτουργία κυλικείου

Σας ενημερώνουμε ότι το κυλικείο του σχολείου θα παραμείνει κλειστό επ’αόριστον.

Θα ενημερωθείτε εγκαίρως για την επαναλειτουργία του,

Στο διάστημα αυτό παρακαλούμε οι γονείς/κηδεμόνες να φροντίσετε ώστε τα παιδιά να έχουν δεκατιανό και απαραιτήτως νερό.

Η Διευθύντρια

Μοσχάκη Αθηνά

Μεταφορά μαθητών

Τη Δευτέρα 14/9/2020 τα λεωφορεία που εξυπηρετούν τους μετακινούμενους μαθητές,

θα κινηθούν ως εξής:

Λουκίσια – Δροσιά: Αναχώρηση από Λουκίσια στις 7:30 π.μ. και στις 14:00 μ.μ. αναχώρηση από το σχολείο.

Οντάθι – Ξηρόβρυση – Δροσιά: Αναχώρηση από Οντάθι στις 10:30π.μ., από Ξηρόβρυση 10:35π.μ. και στις 13.00μ.μ. αναχώρηση από το σχολείο.

Αλυκές – Δροσιά: Αναχώρηση από Αλυκές στις 10:45π.μ και στις 13:00μ.μ. αναχώρηση από το σχολείο.

Για τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει αντίστοιχη ενημέρωση.

Αγιασμός σχολικού έτους 2020-2021

Αγαπητοί γονείς,

Ο Αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2020-2021 στο Γυμνάσιο Δροσιάς, θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 στις 11:00 π.μ.

Για την αποφυγή συνωστισμού, καλό είναι να μην προσέλθουν οι γονείς στο εσωτερικό του σχολείου.

Για την ασφάλειά σας και την ομαλή λειτουργία του σχολείου μας, είναι εξαιρετικά σημαντικό να προσέξετε τα εξής:

1.       Τα παιδιά που εμφανίζουν πυρετό, βήχα ή και άλλα συμπτώματα συμβατά με covid-19,  απαγορεύεται να προσέρχονται στο σχολείο.

2.       Κάθε παιδί πρέπει να είναι εφοδιασμένο με 2 καθαρές μάσκες, σε ξεχωριστό σακουλάκι η κάθε μια, καθώς και με αντισηπτικό υγρό ή μαντηλάκια και ατομικό μπουκαλάκι νερού.

Μετά τον Αγιασμό θα διανεμηθούν τα σχολικά βιβλία στους μαθητές.

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά και καλή πρόοδο στα παιδιά μας!