5ο Πανελλήνιο βραβείο : “Αχ αυτή η βαρύτητα”

Το διήμερο 15-16 Φεβρουαρίου διεξήχθησαν στο Αιγάλεω Αττικής  οι   10οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών με θέμα: «Δεξιότητες για το μέλλον» («Skills for the Future») . Το σχολείο μας, 1o Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης  εκπροσώπησε η φυσικός  κα. Σαμαντά Ευαγγελία με το πείραμα με θέμα: “Αχ αυτή η βαρύτητα” στο οποίο πήραν μέρος μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας. Η κα. Σαμαντά  μαζί με την ομάδα της (Σαμαντά Αγγελική -δασκάλα  και Μίνδη Ιωάννη – πληροφορικό ) απέσπασαν το 5ο Πανελλήνιο βραβείο. Η θέση αυτή οδηγεί το πείραμα και τους συμμετέχοντες στην Πορτογαλία τον Οκτώβριο όπου θα λάβουν μέρος στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό πειραμάτων “Science on Stage Europe”. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε το site της ομάδας μας (https://ohthatgravity.weebly.com/ ).

Διοργανωτές :η Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο – Ευρώπη» (Science on Stage Europe), σε συνεργασία με την υπεύθυνη του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω κα. Ευγενία Τσιτοπούλου-Χριστοδουλίδη.