Ερατοσθένης

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ

5ο Πανελλήνιο βραβείο : «Αχ αυτή η βαρύτητα»

Το διήμερο 15-16 Φεβρουαρίου διεξήχθησαν στο Αιγάλεω Αττικής  οι   10οι Πανελλήνιοι Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών με θέμα: «Δεξιότητες για το μέλλον» («Skills for the Future») . Το σχολείο μας, 1o Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου Θεσσαλονίκης  εκπροσώπησε η φυσικός  κα. Σαμαντά Ευαγγελία με το πείραμα με θέμα: «Αχ αυτή η βαρύτητα» στο οποίο πήραν μέρος μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας. Η κα. Σαμαντά  μαζί με την ομάδα της (Σαμαντά Αγγελική -δασκάλα  και Μίνδη Ιωάννη – πληροφορικό ) απέσπασαν το 5ο Πανελλήνιο βραβείο. Η θέση αυτή οδηγεί το πείραμα και τους συμμετέχοντες στην Πορτογαλία τον Οκτώβριο όπου θα λάβουν μέρος στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό πειραμάτων «Science on Stage Europe». Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε το site της ομάδας μας (https://ohthatgravity.weebly.com/ ).

Διοργανωτές :η Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο – Ευρώπη» (Science on Stage Europe), σε συνεργασία με την υπεύθυνη του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω κα. Ευγενία Τσιτοπούλου-Χριστοδουλίδη.

Λειτουργία Σχολικής Μονάδας 2018-2019

14 : 00΄

Λήξη

Ανακοίνωση 29/10/2018

Για την ημέρα Τρίτη 30/10/2018 θα ισχύσει το πρόγραμμα της Δευτέρας 29/10 για τα τμήματα του σχολείου μας.

We are taking over!!!!!!

«B1»

Είμαστε στην προβολών και ετοιμάζουμε την καινούργια blog χρονιά!

Σχολικοί αγώνες Καλαθοσφαίρισης 2018

Κατά την διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας το γυμνάσιο μας πήρε μέρος στους σχολικούς αγώνες μπάσκετ της περιοχής μας. Η σχολική μας ομάδα βρέθηκε αντιμέτωπη με τις σχολικές ομάδες των Γυμνασίων Χαλκηδόνος  και Ιωνίας, τις οποίες και νίκησε και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες!

25η Μαρτίου 2018

Γιορτή 25ης

Παρέλαση 25ης

Highlights από την τριήμερη εκδρομή της τρίτης τάξης του γυμνασίου μας!

Τυχερός λαχνός

Στα πλαίσια της συγκέντρωσης χρημάτων για την τριήμερη εκδρομή της ΄Γ γυμνασίου ,έγινε λαχειοφόρος αγορά και ο τυχερός λαχνός είναι:

Στράτος Τζοβάρας

«Έρευνα και πειραματισμός»  στη Γ΄ Γυμνασίου

Στα πλαίσια του φετινού μας μαθήματος της Τεχνολογίας και προκειμένου να έρθουμε σε επαφή με τους κανόνες της επιστημονικής έρευνας, πραγματοποιήσαμε τις παρακάτω έρευνες μέσα στην τάξη:

1. ¨Κανόνας των αναλογιών¨ στον «Άνθρωπο του Βιτρούβιου»
  2.  «Έρευνα αποτελεσματικότητας απορρυπαντικών»

1. «Έρευνα καταλληλότερου υλικού για απορρόφηση πετρελαιοκηλίδας»