Φεβ 24 2012

MSc Νάκος Κωνασταντίνος

Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ03 Αιτωλοακαρνανίας

Σχολεία Παιδαγωγικής Ευθύνης

7ο Γυμνάσιο Αγρινίου, Γυμνάσιο Αγ. Βλασίου, Γυμνάσιο Εμπεσού,  Γυμνάσιο Λουτρού, Γυμνάσιο Μαλεσιάδας, 1ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου, Γενικό Λύκειο Εμπεσού, 1ο ΕΠΑΛ Αγρινίου, ΕΠΑΛ Καινουργίου, ΣΕΚ Αγρινίου, ΕΠΑΣ Μεσολογγίου.

2 σχόλια προς “ΠΕ 03 Νάκος”

1.   ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣστο 30 Ιούν 2014 στις 23:41

Για τις εξετάσεις με την τράπεζα θεμάτων της Α’ Λυκείου έχω να παρατηρήσω τα εξής:
    1) Η ύλη των εξετάσεων είναι μεγάλη, με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα εμπέδωσης από μερίδα των μαθητών, λόγω ανεπάρκειας ικανού χρόνου διδασκαλίας.
    2)Τα θέματα που κληρώνονται θα ήταν να καλύτερα να προκύπτουν από μια κλήρωση και τα δύο. Έτσι δεν θα παρουσιαζόταν το φαινόμενο να είναι και τα δύο από το ίδιο κεφάλαιο, όπως συνέβη φέτος στο Λύκειο Παραβόλας που κληρώθηκανκαι τα δύο θέματα από το κεφάλαιο των Πιθανοτήτων. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περιοριστούν οι επιλογές από άλλα σημαντικά κεφάλαια με συνέπειες στην αποτελεσματικότητα της εξέτασης.
    Χρήστος Αποστολόπουλος
    ΠΕ 03 Μαθηματικός