Νοέ 27 2013

Επιμορφωτικό Σεμινάριο UBUNTU-LTSP για υπ. ΣΕΠΕΗΥ – Εκπαιδευτικούς Πληροφορικής – Δ/ντές Σχολικών Μονάδων

Τη Τετάρτη 04-12-2013, 15:00-19:00 στο 2ο ΕΠΑΛ Αγρινίου θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτικό εργαστηριακό βιωματικό σεμινάριο πέντε (5) διδακτικών ωρών με θέμα:

«Οργάνωση, διαχείριση συντήρηση και παιδαγωγική αξιοποίηση Σχολικού Εργαστηρίου  Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΣΕΠΕΗΥ) με ταυτόχρονη λειτουργία Λειτουργικών Συστημάτων Windows και Ubuntu.

με επιμορφωτές τους κ. Σ. Παπαδάκη Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ19 και ομάδα επιμορφωτών του Ι.Τ.Υ.Ε-ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ με συντονιστή τον κ. Ι. Σιάχο.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του σεμιναρίου περιλαμβάνει:

Ενότητα 1:

• Αίτηση δημιουργίας λογαριασμού
  • Περιβάλλον Gnome και βασικές εφαρμογές Gimp. Libreoffice κλπ)
  • Κοινόχρηστοι φάκελοι
  • Εκτέλεση εφαρμογών Windows που δίνονται μέσω Remote Desktop Services από ιδεατό εξυπηρετητή στον Linux εξυπηρετητή
  • Αξιοποίηση μαθημάτων σε Moodle & LAMS

Ενότητα 2:

• Η Τεχνική Στήριξη Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών Μονάδων (Σκοπός και Στόχοι, Σχήμα υποστήριξης,
  • Βασικά Πληροφοριακά Συστήματα –helpdesk.sch.gr, ts.sch.gr-,
  • Τεκμηρίωση της υποστήριξης-Βιβλιοθήκη, wiki, online λογισμικό).

Ενότητα 3:

• Ανοιχτό Λογισμικό (ΕΛ/ΛΑΚ,
  • ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαίδευση
  • Αρχιτεκτονική και πλεονεκτήματα  της λύσης Linux (αξιοποίηση παλαιωμένου εξοπλισμού, κεντρική διαχείριση Μειονεκτήματα και απαιτήσεις
  • Θέματα διδακτικής αξιοποίησης.

Ενότητα 4:

• Linux/LTSP: Οδηγίες εγκατάστασης,
  • Ειδικά θέματα όπως το περιβάλλον MS-Windows μέσα από Windows Terminal Services σε virtual machine στον Linux Server, κ.ά.
  • Διαχείριση τάξης και διαχείριση του περιβάλλοντος ως διδάσκοντες εκπαιδευτικοί και ως διαχειριστές – ΣΕΠΕΗΥ.

Εκπαιδευτικό υλικό – εγχειρίδια χρήσης: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP

Στο σεμινάριο υπάρχουν περιορισμένες θέσεις – έως σαράντα (40) εκπαιδευτικοί – και για αυτό προτεραιότητα θα έχουν οι υπεύθυνοι εργαστηρίων ΣΕΠΕΗΥ. Μετά οι υπόλοιποι καθηγητές Πληροφορικής που υπηρετούν στην Π/θμια ΄& Δ/θμια Εκπαίδευση με αυστηρή χρονική σειρά προτεραιότητας της αίτησης τους. Το σεμινάριο μπορούν επίσης να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί Πληροφορικής που υπηρετούν σε Διοικητικές μονάδες, υποστηρικτικές δομές αλλά και οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων που το επιθυμούν. Αν υπάρχουν κενές θέσεις θα γίνουν δεκτοί και εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων.

Η αίτηση συμμετοχής πρέπει να γίνει αυστηρά μόνο ηλεκτρονικά από εδώ στην οποία θα συμπληρώσετε:ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ, ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ, ΣΧΟΛΕΙΟ, ΠΕ, E-mail, Συμμετοχή σε προηγούμενα σεμινάριο και αν είστε ή όχι Υπεύθυνος/η ΣΕΠΕΗΥ ή Δ/ντής Σχολικής μονάδας.

Καταληκτική ημερομηνία εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την παρακολούθηση του σεμιναρίου με αίτηση ορίζεται η Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013 και ώρα 13:00.

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του Σχολικού Συμβούλου  http://users.sch.gr/sympl-ait/  έως τη Δευτέρα 2/12/2013 και ώρα 18:00

Σε όσους συμμετάσχουν θα δοθεί σχετική βεβαίωση από το Σχολικό Σύμβουλο.