greenstep's blog

Άφησε το οικολογικό σου αποτύπωμα…

Αρχεία για 9 Φεβρουαρίου 2014

«Φυσικές καταστροφές και κλιματική αλλαγή. Η πρόληψή τους , πρόκληση για τον ενεργό πολίτη»

Το Κ.Π.Ε.  Στυλίδας-Υπάτης, στα πλαίσια υλοποίησης της Πράξης «Κέντρα Εκπαίδευσης για το περιβάλλον και την Αειφορία, Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για τους ενήλικες» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση-άξονας προτεραιότητας 9», διοργάνωσε διήμερο επιμορφωτικό  σεμινάριο  για εκπαιδευτικούς, καθώς και συνάντηση της συντονιστικής επιτροπής, στα πλαίσια των δράσεων  του Εθνικού θεματικού δικτύου  «Κλιματικές Αλλαγές-Ακραία Καιρικά Φαινόμενα».
Το σεμινάριο  πραγματοποιήθηκε  στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Στυλίδας-Υπάτης, στο πάρκο Λαού, στην Στυλίδα, στις, 1 & 2 Φεβρουαρίου 2014  με θέμα:
«Φυσικές καταστροφές και κλιματική αλλαγή.
Η πρόληψή τους , πρόκληση για τον ενεργό πολίτη»
 Το Σάββατο 01/02/2014 στην αίθουσα εκδηλώσεων του  ΚΠΕ πραγματοποιήθηκαν :
Χαιρετισμός από την Διεύθυντρια ΣΕΠΕΔ του ΥΠΑΙΘ
Α) Οι Παρουσιάσεις προγραμμάτων και δράσεων από τα ΚΠΕ του Δικτύου.
  • «Δράσεις  και προοπτικές του δικτύου Κλιματικές Αλλαγές-ΑκραίαΚαιρικά Φαινόμενα»,από την Παπαγεωργίου Μαρίνα,υπεύθυνη του ΚΠΕ & πρόεδρο του συντονιστικού του δικτύου.
  •   «Οι δράσεις του ΚΠΕ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ στο ΕΘΔ: «Κλιματικές Αλλαγές- Ακραία  Καιρικά Φαινόμενα»,από την Δέσποινα Ζαχαριάδου- ΚΠΕ Νέας Κίου& μέλος του συντονιστικού του δικτύου.
  •  «Αντιμέτωποι με την παγκόσμια κλιματική αλλαγή»,από τον Παπαβασιλείου Χρήστο-υπεύθυνο του ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων.
  •  «Επίδραση των ακραίων  καιρικών φαινόμενων  στην εκπαίδευση για τον αειφόρο  τουρισμό», από την Σφακιανάκη Μαρία-υπεύθυνη τουΚΠΕ Αρχανών- Ρούβας- Γουβών & εκπρόσωπο του ΚΠΕ, στο δίκτυο.
  •   «Παιδαγωγικές προσεγγίσεις στη θεματική της κλιματικής αλλαγής» από την Μήτσκου Ευφροσύνη & Τσολάκη Ελευθερία- εκπρόσωπο του ΚΠΕ Ποροΐων στο δίκτυο.
  • «Αναδεικνύω προβλήματα, προτείνω λύσεις:  Πρόγραμμα του ΚΠΕ Κιλκίς» από τον   Χρυσανθόπουλο Χρήστο- ΚΠΕ Κιλκίς.
  • «Κλιματική αλλαγή & Βιοποικιλότητα» από την Γρηγορίου  Μάγδα,  -αν. υπ. ΚΠΕ Καστοριάς& αν μέλος του συντονιστικού του δικτύου.

• Β) Οι παρουσιάσεις προγραμμάτων από  σχολεία του Δικτύου και υπευθύνους Π.Ε. ή σχ/κων δρ/των.
  • «Κάνε ένα βήμα μπροστά…. για να σώσουμε τη ΓΗ» από την Πρωτόπαππα Στέλλα εκπ/κό του 95ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών
  • «Ένα αειφόρο σχολείο. Τι τρέχει με το νερό;» Εργασία   του 1ου Γυμν. Νέου Ψυχικού από την Πετρίδου Βαρβάρα-υπεύθυνη     Π.Ε. Β/θμιας  Εκπ/σης Β’ Αθήνας
    «Δράσεις για την αειφορία», από τον Σβώλη Ιωάννη, εκπ/κό του  4ου Γυμνασίου Λαμίας.
  • «Προγράμματα Π.Ε. στο πλαίσιο του ΕΘΔ Κλιματικές αλλαγές,  σχολικών μονάδων Α/θμιας εκπ/σης Β’ Αθήνας»,Γκότζος Δημ. υπ.Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Β’ Αθήνας.
  • «Κλιματική αλλαγή: Είμαστε στο παρά 5; Τα σχολεία της Γ’ Αθήνας  προσπαθούν να σταματήσουν το ρολόι»,Ντίνου Ιωάννα-υπεύθυνη Π.Ε. Β/θμιας εκπ/σης  Γ΄ Αθήνας
  •  Γ) Εισηγήσεις από εξωτερικούς συνεργάτες:

•   Παρουσίαση της πλατφόρμας Καλύτερη Ζωή του WWF Ελλάς»  Πληθάρας Αχιλλέας- Υπεύθ. Πρ/τος Καλύτερη ζωή WWF Ελλά
  •  «Κλιματικές μεταβολές (Ξηρασίες- πλημμύρες, κατακλυσμοί κλπ) από την προϊστορική αρχαιότητα μέχρι σήμερα, στον Ελλαδικό χώρο και αλλού» από το Μαριολάκο Ηλία- Ομ. Καθηγητή Γεωλογίας Παν.  Αθηνών.
  • «Μεγάλης κλίμακας φυσικές καταστροφές και ακραία φαινόμενα   και μεταβολές στο περιβάλλον», Λέκκας Ευθύμιος -Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής & Εφαρμοσμένης Γεωλογίας Παν.   Αθηνών   .

• Δ)  Παράλληλα εργαστήρια στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ
    • 1ο Εργαστήριο:  «Φυσικές καταστροφές: Συνέπειες- πρόληψη και αντιμετώπιση»,  Μαργαρίτη   Σπυριδούλα-εκπαιδευτικός,  Μάναλης  Παντελής-Υπεύθυνος Π.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης Πειραιά.
    • 2ο Εργαστήριο:  «Η ψηφιακή αφήγηση ως εργαλείο έκφρασης και αξιολόγησης, σε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα για φυσικές καταστροφές &  κλιματική αλλαγή» Δημοπούλου Μαρ-Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας  Α΄ Αθήνας, Τσολάκος Παντελής-εκπ/κός 1ου Δ.Σ. Ηλιούπολης.
    • 3ο Εργαστήριο: «Ενεργός πολίτης και κλιματική αλλαγή», Στεφανόπουλος Νικόλαος-Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Δ΄ Αθήνας

Βιβλία σε ρόδες κήποι και λαχανόκηποι

978-960-99737-8-6.jpg978-960-471-050-8.jpg

Δημιουργώντας το  σχολικό  σας κήπο   μπορείτε  ως  υποστηρικτικό υλικό της  διαθεματικής του προσέγγισης ,  να επιλέξετε την  επαφή των μαθητών με διάφορα  βιβλία  με θέμα τον κήπο.

Αυτή την ευκαιρία σας την δίνουν τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ®  μπορείτε  στο site ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ®  να δείτε αναλυτικά τον κατάλογο των βιβλίων γνώσεων και λογοτεχνίας  που έχει ο σάκος για τους κήπους  , τις περιλήψεις τους καθώς και  το φυλλάδιο για τον εκπαιδευτικό με προτεινόμενες αναγνωστικές διαδρομές.

Η προτεινόμενη βιβλιογραφία σε τίτλους από το πρόγραμμα    ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ®  είναι:

Βιβλία Γνώσεων

22.Περιπέτεια στο βοτανόκηπο, Μαρία Πυλιώτου, ΨΥΧΟΓΙΟΣ  • • •

23.Ο μυστικός κήπος, F.H.Burnett, Εκδόσεις ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ  • • •

24.Ευχάριστες στιγμές στον κήπο, Έρμαν Έσσε, ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ • • •

Το ημερολόγιο του λαχανόκηπού μας …σε συνέχεια

Μέσα Γενάρη και τα μαρούλια μας στον κήπο είναι έτοιμα για το τραπέζι μας κι εμείς έτοιμοι να τα μαζέψουμε !

Πριν όμως δείτε πως μαζέψαμε τη σοδειά μας ας θυμηθούμε παρέα το ημερολόγιο του μεγαλώματος των μαρουλιών στον κήπο.

ΚΛΙΚ  ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Ημερολόγιο του κήπου μας Μέρος 1ο