6η Αιμοδοσία στο Γαλαξίδι – Αφιερωμένη στο Ίδρυμα ΦΛΟΓΑ

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών και Δωρητών Οργάνων Σώματος ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ σε συνεργασία με την Υπηρεσία Αιμοδοσίας Γ.Ν.Ν. Άμφισσας και με αρωγό την Δ.Ε. Γαλαξιδιού διοργανώνουμε την 6η εθελοντική αιμοδοσία μας στο Γαλαξίδι στην αίθουσα του Δημοτικού Σχολειού την Τρίτη 04 -12-2012 και ώρες 17.30 – 21.00.

Η αιμοδοσία είναι αφιερωμένη στο Σύλλογο Γονιών με Νεοπλασματική Ασθένεια ΦΛΟΓΑ.

Διημερίδα «Δημιουργώντας δεσμούς, δημιουργώντας γέφυρες»

Η Εταιρία Κοινωνικής Ψυχιατρικής και Ψυχικής Υγείας Ν. Φωκίδας σε συνεργασία με το Σώμα Εθελοντών για την Υγεία Ν. Φωκίδας διοργανώνει διημερίδα με τίτλο «Δημιουργώντας δεσμούς, δημιουργώντας γέφυρες», στο πλαίσιο του προγράμματος Ευαισθητοποίησης και Ενημέρωσης σε θέματα ψυχικής υγείας Ν. Φωκίδας (ΕΣΠΑ 2007-13). Η διημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5 και την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2012, στον χώρο του Κέντρου Ημέρας παιδιών, εφήβων και ενηλίκων – Κέντρου Φυσικής και Ιατρικής Αποκατάστασης Γ.Ν. Άμφισσας.

Δελτίο τύπου

Αφίσα

Σεμινάριο Ευαισθητοποίησης Εκπαιδευτικών σε θέματα εθισμού στο διαδίκτυο

Το τμήμα Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας σε συνεργασία με το αντίστοιχο τμήμα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, το Κέντρο Εκπαίδευσης και Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού (ΚΕΜΟΠ) Ναυπάκτου «Ο Πλάτων», σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, θα υλοποιήσουν Σεμινάριο στοχεύοντας στην ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα παθολογικής χρήσης του διαδικτύου από παιδιά και εφήβους.

Το σεμινάριο που είναι εκπαιδευτικού χαρακτήρα και θα έχει διάρκεια 2,5 ωρών, θα πραγματοποιηθεί στην Πάτρα την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012 και ώρα 18:00 – 20:30 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων που βρίσκεται στην Δ. Υψηλάντου 1 & Ακτή Δυμαίων (πρώην ΕΛΚΕΠΑ) και στο Αίγιο την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012 και ώρα 18:00 – 20:30 στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αιγίου, Στράβωνος 28 (δίπλα στο κλειστό Γυμναστήριο). (περισσότερα…)