Πώς βρίσκω τις εργασίες που έχει το παιδί μου στην ηλεκτρονική τάξη (eclass) ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ Ή ΤΟ ΤΑΜΠΛΕΤ

Απρ 20201

Πηγαίνω στο

Κουνάω τη σελίδα προς τα πάνω

Πατάω στη λέξη Είσοδος

Γράφω στο πάνω κουτάκι το όνομα χρήστη (username) και στο κάτω κουτάκι τον κωδικό πρόσβασης.

Μόλις ανοίξει η σελίδα μου εμφανίζει το χαρτοφυλάκιο του μαθητή, δηλαδή τα μαθήματά του.

Στη σελίδα αυτή εμφανίζονται λίγα από τα μαθήματα του μαθητή. Για να βρούμε τα υπόλοιπα πατάμε στα βελάκια που έχει στο τέλος της σελίδας.

Επιλέγω το μάθημα που θέλω και πατάω πάνω στο όνομά του.

Πατάω τις γραμμούλες που έχει πάνω αριστερά.

Μετά βγαίνει μία λίστα με τις επιλογες που έχει το μάθημα.

Οι ασκήσεις που έχουν να λύσουν οι μαθητές είναι συνήθως εκεί που λέει ΕΓΓΡΑΦΑ ή εκεί που λέει ΕΡΓΑΣΙΕΣ.

Μόλις πατήσω στην επιλογή ΕΓΓΡΑΦΑ μου εμφανίζει την άσκηση που έχω να κάνω. Πατάω πάνω στο όνομα της άσκησης

Μόλις πατήσω πάνω της μου εμγανίζει το όνομα του αρχείου και τη λέξη ΑΝΟΙΓΜΑ.

Όταν θα ανοίξω το αρχείο μπορώ να δω την άσκηση και να τη λύσω.

ΠΩΣ ΛΥΝΩ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ! Ο καθένας με τον τρόπο που τον διευκολύνει περισσότερο.

Π.χ.

1. Μπορώ να γράψω πάνω στο αρχείο που μου άνοιξε (δηλαδή να επεξεργαστώ το αρχείο on line)
  2. Μπορώ να εκτυπώσω την άσκηση, να τη συμπληρώσω και να τη στείλω με φωτογραφία.
  3. Μπορώ να γράψω στο τετράδιο ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, να τις φωτογραφίσω και να στείλω τη φωτογραφία.

Αν η άσκηση που έχω βρίσκεται στην επιλογή ΕΡΓΑΣΙΕΣ εμφανίζεται το εξής:

Πατάω πάνω στο όνομα του αρχείου και εμφανίζεται

Αν έχω να γράψω πηγαίνω εκεί που λέει σχόλια. Αν θέλω να ανεβάσω ένα αρχείο ή μία φωτογραφία, πατάω πάνω στην ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΡΧΕΙΟΥ/CHOOSE FILE και μετά ΥΠΟΒΟΛΗ/ΑΠΟΣΤΟΛΗ/SUBMIT .

Σε επόμενη ανάρτηση θα διαβάσετε πώς μπορείτε να στείλετε ΜΗΝΥΜΑ ή να στείλετε τις ασκήσεις σας.