Πώς στέλνω την εργασία του παιδιού μου στον εκπαιδευτικό και πώς στέλνω μηνύματα ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ Ή ΤΟ ΤΑΜΠΛΕΤ.

Απρ 20201

Σε προηγούμενη ανάρτηση μάθαμε πώς να βρίσκουμε τις ασκήσεις που έχει το παιδί μου στην ηλεκτρονική τάξη. Σε αυτή την ανάρτηση θα μάθουμε να ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ή να ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ.

*** Όταν έχουμε έτοιμη την εργασία (είτε σε word είτε σε φωτογραφία) και την έχουμε αποθηκεύσει στη συσκευή μας…

1ο βήμα: μπαίνουμε στο eclass.sch.gr, βάζουμε τους κωδικούς του παιδιού, βλέπουμε τα μαθήματα που εμφανίζονται στο χαρτοφυλάκιό του, επιλέγουμε το μάθημα που μας ενδιαφέρει. Σε προηγούμενη ανάρτηση μπορείτε να βρείτε όλα τα βήματα.

Βρισκόμαστε εδώ: Αφού έχουμε πατήσει πάνω στο όνομα του μαθήματος, πατάμε στη συνέχεια στις γραμμούλες που βρίσκονται πάνω αριστερά.

Βλέπουμε τις επιλογές που υπάρχουν….Πατάμε πάνω στη λέξη ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

Ανοίγει αυτή η εικόνα:

Αν πατήσω εισερχόμενα, βλέπω τα μηνύματα που έστειλε ο εκπαιδευτικός προς το δάσκαλο.

Αν πατήσω εξερχόμενα, βλέπω τα μηνύματα που έστειλα εγώ.

ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ Ή ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ, πατάω πάνω στο πράσινο κουμπάκι.

Μου ανοίγει αυτή η εικόνα.

ΠΡΟΣΟΧΗ……Στη λέξη ΠΡΟΣ γράφω το όνομα του εκπαιδευτικού στον οποίο θέλω να στείλω την εργασία ή το μήνυμα.

Στο θέμα μπορώ να μη γράψω κάτι.

Αν θέλω να γράψω ένα μήνυμα, πηγαίνω στο μεγάλω κουτάκι και γράφω αυτό που θέλω.

Μετά πατάω ΑΠΟΣΤΟΛΗ/ΥΠΟΒΟΛΗ/SUBMIT

Αν θέλω να στείλω την εργασία μου, πατάω ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΡΧΕΙΟΥ/CHOOSE FILE.

Μετά πατάω ΑΠΟΣΤΟΛΗ/ΥΠΟΒΟΛΗ/SUBMIT

Όταν τελειώσω αυτά που θέλω να κάνω, δεν ξεχνώ να κάνει αποσύνδεση