Η Μόνα σε καινούριο σχολείο!

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού η Β τάξη διάβασε το παραμύθι “Η Μόνα σε καινούριο σχολείο”. Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με την ιστορία της μικρής Μόνας, μιας μικρής χελωνίτσας που πάει σε ένα καινούριο σχολείο και βιώνει τον ρατσισμό, τη σχολική βία και την περιθωριοποίηση. Στη συνέχεια οι μαθητές δραματοποίησαν το παραμύθι και το παρουσίασαν σε όλους τους μαθητές του σχολείου. Ήταν πραγματικά υπέροχοι!!!

Μπορεί κανείς να ξεφυλλίσει, να διαβάσει και να ακούσει το παραμύθι στη σελίδα του Μικρού Αναγνώστη.

book_ekfovismos

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:

Μυγδάλη Ευανθία

Τα μπαλόνια της φιλίας

Η Α τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού διάβασε ένα πολύ ωραίο παραμύθι, “Τα μπαλόνια της φιλίας”. Μετά την ανάγνωση ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Οι μαθητές ζωγράφισαν εικόνες και έγραψαν συνθήματα σχετικά με τη ΦΙΛΙΑ, το ΣΕΒΑΣΜΟ, την ΕΙΡΗΝΗ κ.α. Τις ζωγραφιές και τα συνθήματα τα κρέμασαν σε μπαλόνια, τα οποία και μοίρασαν σε όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Το παραμύθι “Τα μπαλόνια της φιλίας” μπορείτε να το ξεφυλλίσετε, να το διαβάσετε και να το ακούσετε στη σελίδα του Μικρού Αναγνώστη. Διαβάζει η ηθοποιός Ευδοκία Στατήρη.

book_ekfovismos

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός:

Πίσσιος Δημήτριος

Τα κάλαντα του Λαζάρου

Ένα πολύ ωραίο πασχαλινό έθιμο είναι τα κάλαντα του Λαζάρου. Τα παιδιά κρατούν καλάθια στολισμένα με λουλούδια και γυρίζουν από σπίτι σε σπίτι λέγοντας:

Ήρθε ο Λάζαρος, ήρθαν τα βάγια

ήρθε η Κυριακή που τρων’ τα ψάρια.

Σήκω Λάζαρε και μην κοιμάσαι,

ήρθε η μάνα σου από την πόλη

σου ‘φερε χαρτί και κομπολόι.

Γράψε Θόδωρε, γράψε Δημήτρη,

γράψε λεμονιά και κυπαρίσσι.

Οι κοτούλες σας αυγά γεννούνε,

οι φωλίτσες σας δεν τα χωρούνε,

δώστε και σε μας να τα χαρούμε!

Και του χρόνου!!!

Τα αυγά που μαζεύουν τα δίνουν στις μανούλες τους και τα βάφουν τη Μεγάλη Πέμπτη.

Λίγα λόγια για το Λάζαρο:

Ο Λάζαρος ήταν ένας φίλος του Χριστού. Είχε δύο αδερφές, τη Μάρθα και τη Μαρία. Έμενε σε ένα μέρος κοντά στα Ιεροσόλυμα που λεγόταν Βηθανία. Κάποια μέρα ο Λάζαρος αρρώστησε βαριά και οι αδερφές του ειδοποίησαν τον Ιησού. Τελικά ο Λάζαρος πέθανε και οι αδερφές του έκλαιγαν απαρηγόρητες επί τέσσερις μέρες. Όταν ήρθε ο Ιησούς από τη Γαλιλαία ζήτησε να δει το τάφο του Λαζάρου. Διέταξε να βγάλουν την ταφόπλακα, ύψωσε τα μάτια του στον ουρανό και είπε μεγαλόφωνα: “Λάζαρε, βγες έξω”. Τότε έγινε το θαύμα. Ο Λάζαρος βγήκε τυλιγμένος με τα σάβανα…

Τιμάμε την Ανάσταση του Λαζάρου το Σάββατο που προηγείται της Μεγάλης Εβδομάδας.

Καζάρα Ελένη

Ειδική παιδαγωγός

Η ιστορία της τηλεόρασης

τηλεόραση

Όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, περνάμε αρκετές ώρες μπροστά από μία τηλεόραση βλέποντας κάποια ταινία ή σειρά, παρακολουθώντας ειδήσεις ή κάποιο ντοκιμαντέρ. Η τηλεόραση έχει συνδεθεί με τη ζωή μας και κυρίως με τον ελεύθερο χρόνο μας. Θέλετε λοιπόν να μάθετε λίγα λόγια για την ιστορία της; Ένας μαθητής της ΣΤ τάξης μας έγραψε τα ακόλουθα:

Η ιστορία της τηλεόρασης από το 1928

Το 1928, που έγιναν οι πρώτες μεταδόσεις από τον Τζον Λότζι Μπαιρντ, η τηλεόραση έδειχνε μόνο ασπρόμαυρες κινούμενες εικόνες.

Κατά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο οι τηλεοπτικές μεταδόσεις διακόπηκαν. Το 1946 δώδεκα τηεοπτικοί σταθμοί άρχισαν να λειτουργούν.

Ύστερα η ασπρόμαυρη τηλεόραση μετατρέπεται σε έγχρωμη.

Το 1956 η τηλεόραση αρχίζει να μεγαλώνει. Έτσι από την Αμερική έρχεται η πρώτη τηλεόραση 24 ιντσών.

Στις 23 Φεβρουαρίου έρχεται στην Ελλάδα η πρώτη τηλεόραση.

Σιγά σιγά αρχίζει σε όλα τα σπίτια να υπάρχει μία τηλεόραση και φτάνουμε στο σήμερα που δεν υπάρχει σπίτι, που δεν έχει μία τηλεόραση.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός:

Βαής Πασχάλης