Αρχείο ημέρας 4 Νοεμβρίου 2020

Νοέμβριος 2020

Παιδικό εγχειρίδιο από το Σύλλογο Ελλήνων Ψυχολόγων με τίτλο “Γεια σου με λένε Κορώνα”

Λήψη αρχείου

Παιδικό εγχειρίδιο για τον κορωνοïό με τίτλο «Γεια σου, με λένε Κορώνα!» που μετέφρασε και επιμελήθηκε ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων  και έχει λάβει έγκριση από το ΥΠΑΙΘ ως προς την παιδαγωγική καταλληλότητα.
Η ιστορία γράφτηκε για να βοηθήσει ψυχολόγους, γονείς και εκπαιδευτικούς να συζητήσουν με  τα παιδιά για τον κορωνοïό και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2020-2021 .
Τα παιδιά αρχικά μαθαίνουν και ενημερώνονται για τον κορωνοïό και για το πώς να προφυλαχτούν από αυτόν. Στη συνέχεια τους δίνεται η δυνατότητα να εκφράσουν στους ενήλικες τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους, να μοιραστούν τις απορίες τους για ό,τι τους μπερδεύει, να βρουν λύσεις για να αντιμετωπίσουν το φόβο, το θυμό, το άγχος και τη λύπη.

Το εγχειρίδιο μπορεί να αξιοποιηθεί σε δραστηριότητες ή και συναφείς δράσεις της σχολικής μονάδας υπό τις εξής προϋποθέσεις:
1. Η αξιοποίηση του εγχειριδίου από τον/την εκπαιδευτικό να είναι προαιρετική και να γίνεται χωρίς οικονομική επιβάρυνση.
2. Η αξιοποίησή του να ενταχθεί ομαλά στον γενικότερο προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου από τον/την εκπαιδευτικό, αποτελώντας μέρος ευρύτερης σχετικής εκπαιδευτικής δράσης ή προαιρετικού Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων (Αγωγής Υγείας) με τη συνεργασία του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στη σχετική εγκύκλιο που εκδίδεται κάθε έτος από την αρμόδια Διεύθυνση του Υ.ΠΑΙ.Θ.
3. Το προς διανομή εκπαιδευτικό υλικό να μην υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα και να τηρείται το θεσμικό πλαίσιο «περί πνευματικής ιδιοκτησίας» (Ν.4212/2013).
4. Να μην πραγματοποιηθεί μελλοντική εμπορική του διάθεση με την αναφορά της συγκεκριμένης έγκρισης του Υ.ΠΑΙ.Θ.
5. Το ανωτέρω εκπαιδευτικό υλικό να τεθεί υπόψη των Συντονιστών/-τριών Εκπαιδευτικού Έργου των ΠΕ.Κ.Ε.Σ., καθώς και των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ώστε να αξιοποιηθεί αναλόγως σε συναφείς δράσεις που υλοποιούνται στην περιοχή ευθύνης τους.

Σημειώνεται ότι το Υ.ΠΑΙ.Θ. και καμία υπηρεσία του, συμπεριλαμβανομένων των δημόσιων σχολικών μονάδων, δεν αναλαμβάνουν την έκδοση, εκτύπωση, διακίνηση ή αγορά του εγχειριδίου.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ 2020_2021

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ 2020_2021 ΨΘ2Θ46ΜΤΛΗ-6ΕΩ (2)

Οδηγίες εφαρμογής νέας ΚΥΑ υπ. Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 69543 για λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, δημόσιων και ιδιωτικών, εργαστηριακών κέντρων και σχολικών εργαστηρίων, φροντιστηρίων και κέντρων ξένων γλωσσών.

ΕΞΕ – 149062 – 2020 – Οδηγίες εφαρμογής νέας ΚΥΑ υπ Αριθμ Δ1α_ΓΠοικ 69543 για λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμια

ΦΕΚ Β 4810_Δ1α_ΓΠοικ69543_31_10_20