~ μαζί θα εξερευνήσουμε τον κόσμο~

cropped 1652431201884

Ημέρα: 16 Δεκεμβρίου 2023

XMAS BAZAAR 2023

Το Χριστουγεννιάτικο Μπαζάρ του σχολείου μας διανύει το τελευταίο Σαββατοκύριακο!

Ωστόσο,προλαβαίνετε να αγοράσετε χειροποίητα δωράκια για τα αγαπημένα σας πρόσωπα, όπως χριστουγεννιάτικα στολίδια, παιχνίδια, κάρτες και κοσμήματα.

Σας περιμένουμε!

A3B19642 8E09 440A BC0E BEC8CA002BD9

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως μέρα ευαισθητητοποίησης για τα άτομα με αναπηρία. Δεν είναι, όμως, μια απλή μέρα κι ας μοιάζει για πολλούς!

Στις 3 Δεκεμβρίου μιλάμε ξανά για την ισότιμη πρόσβαση των μαθητών στην εκπαίδευση. Υπενθυμίζουμε την αναγκαιότητα αποδοχής και ένταξης των ανθρώπων στην κοινωνία. Καλλιεργούμε τον σεβασμό. Καταπολεμούμε τα στερεότυπα και κάθε μορφής διάκριση. Εστιάζουμε ξανά στα δικαιώματα των παιδιών. Συζητάμε ανοιχτά για τις μορφές αναπηρίας. Λύνουμε απορίες. Προτείνουμε εναλλακτικές λύσεις. Αντισταθμίζουμε δυσκολίες.

Ανοίγουμε τα μάτια μας και αγκαλιάζουμε, αφενός τη διαφορετικότητα του άλλου, αφετέρου τη δική μας, γιατί “ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ, ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ!”

Βίντεο που προβλήθηκαν την ημέρα εκείνη:

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén