Αποστολή πασχαλινών καρτών στο Δημοτικό Σχολείο Ψαρών

Την Παρασκευή 19/4/2024 οι τάξεις Α’ και Δ’1  του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τυμπακίου έστειλαν κάρτες με ευχές για “Καλό Πάσχα” και “Καλή Ανάσταση”, στο ακριτικό νησί των Ψαρών.

Οι μαθητές αναζήτησαν και έγραψαν για έθιμα, που τελούνται στην Κρήτη κατά την περίοδο της Σαρακοστής και της Μ. Εβδομάδας.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές ανέφεραν τα εξής έθιμα: το μάζεμα των σαλιγκαριών και το σαρακοστιανό πιάτο με τους “χοχλιούς”, το γλυκό με τα “καλιτσούνια” ή “λυχναράκια” με γλυκιά μυζήθρα, που το φτιάχνουν τη Μ. Εβδομάδα και η ευλογία των προβάτων στην Ασή Γωνιά Χανίων, ανήμερα του Αγίου Γεωργίου. Η συγκεκριμένη δράση υλοποιείται από το site Humanstories, που στηρίζει τα ακριτικά νησιά.

Ελπίζουμε, οι μαθητές του μοναδικού Δημοτικού Σχολείου στα Ψαρά να χαρούν πολύ!

Καλό Πάσχα!!

ΨΑΡΆ 1        ΨΑΡΑ 2                 ΨΑΡΑ 4

Η εκπαιδευτικός και συγγραφέας κα Μαυρουδή Μαρία στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Τυμπακίου.

Την Παρασκευή 19/4/2024, υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα και δασκάλα κ. Μαρία Μαυρουδή.

Οι μαθητές/τριες των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων είχαν τη χαρά να ακούσουν το παραμύθι “Στο παλάτι του χρόνου”, το οποίο τους διάβασε παρέα με την κούκλα-γιαγιά που συνοδεύει πάντα την κυρία Μαυρουδή στις επισκέψεις της.

Ένα παραμύθι που μιλά για τη διαφορετικότητα και την αποδοχή, θέματα που απασχολούν την κοινωνία μας σήμερα. Τα παιδιά άκουσαν την ιστορία με προσοχή και στο τέλος συζήτησαν με τη συγγραφέα για το μήνυμα του βιβλίου και τις σκέψεις που τους γεννήθηκαν.

Την ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που  μας αφιέρωσε και της ευχόμαστε να είναι πάντα δημιουργική!

Τυμπάκι,19-4-2024       Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου

μαυρουδη μαρια 1 1            μαυρουδη μαρια 2      μαυρουδη μαρια 3 1