Έθιμο του κυνηγιού των αυγών- Easter egg hunt

Την εβδομάδα που μας πέρασε τα παιδιά της τετάρτης(Δ΄) τάξης έμαθαν για το έθιμο του κυνηγιού των αβγών και συμμετείχαν και τα ίδια σε αυτό. Σε όλη την αυλή είχαν τοποθετηθεί δεκάδες σοκολατένια αβγά τα οποία οι μαθητές αναζήτησαν και στη συνέχεια μοιράστηκαν με ιδιαίτερη χαρά.

Το κυνήγι των αβγών είναι ιδιαίτερα δημοφιλές τόσο σε αγγλόφωνες όσο και σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες. Αξίζει να σημειωθεί  ότι είναι η παλαιότερη παράδοση του Λευκού Οίκου καθώς διοργανώνεται εκεί από το 1878 ενώ  Αγγλία υπάρχουν γραπτές αναφορές σε αυτό από τη Βασίλισσα Βικτωρία η οποία απολάμβανε αυτό το έθιμο σαν παιδί εξαιτίας της Γερμανίδας μητέρας της και φρόντισε και η ίδια να συνεχίσει την παράδοση αυτή στα παιδιά της με τον Πρίγκιπα Αλβέρτο.

Καθώς η διδασκαλία μιας ξένης γλώσσας πρέπει να είναι σφαιρική για να είναι πετυχημένη,  η συγκεκριμένη δραστηριότητα είχε ως στόχο να γίνει πιο ενδιαφέρον το μάθημα των Αγγλικών, να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με ξένα έθιμα και  παραδόσεις, κάτι που με τη σειρά του βοηθάει στην εξάλειψη των προκαταλήψεων και της ξενοφοβίας. Επιπλέον, η δραστηριότητα αυτή συνέβαλε στην ανάπτυξη της συνεργασίας μεταξύ της τάξης και γενικά στη δημιουργία μιας θετικής στάσης απέναντι στην Αγγλική γλώσσα.

Τυμπάκι,16-4-2024                                                Η εκπαιδευτικός   ΠΕ 06

ΜΠΑΝΤΟΥΒΑ ΜΑΡΙΑ

ΣΧΟΛΕΙΟ 1    ΣΧΟΛΕΙΟ 2