Πλησιάζουν οι Άγιες ημέρες του Πάσχα και τα Πρωτάκια κάναμε ένα ξεχωριστό αφιέρωμα για την κάθε ημέρα. . Ξεκινήσαμε από το Σάββατο του Λαζάρου και αφού μιλήσαμε για το συγκλονιστικό θαύμα που έκανε ο Χριστός μας, ανασταίνοντας το φίλο του, τον Λάζαρο, ταξιδέψαμε στα νησιά της Ελλάδας μας και μάθαμε για τα ήθη και τα έθιμα που πραγματοποιούνται προς τιμήν του Λαζάρου εκείνη την ημέρα.
![Εικόνα8](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/Εικόνα8-300x135.png?x42266)
https://www.youtube.com/watch?v=Cxu83x32
https://www.youtube.com/watch?v=Cxu83x32Z-I
Αυτό το έθιμο μας άρεσε πολύ, και έτσι μπήκαμε στην διαδικασία να το αναβιώσουμε στην τάξη μας , με τις μαμάδες μας και την κυρία μας. Σηκώσαμε τα μανίκια μας, πλύναμε τα χεράκια μας και ξεκινήσαμε να ζυμώνουμε.
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 03 54 025](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-03-54-025-300x236.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 00 02 35 655](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_00-02-35-655-300x232.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 01 20 081](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-01-20-081-300x282.jpg?x42266)
![Εικόνα10](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/Εικόνα10-300x254.png?x42266)
![Εικόνα12](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/Εικόνα12-300x241.png?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 12 17 849 1](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-12-17-849-1-300x224.jpg?x42266)
![Εικόνα2 1](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/Εικόνα2-1-300x198.png?x42266)
Το σχολείο μας, γέμισαν όμορφες μυρωδιές και χαρούμενες φωνούλες που τραγουδούσαν τα κάλαντα του Λαζάρου:
Πού ’σαι Λάζαρε, που είναι η φωνή σου
που σε γύρευε η μάνα κι η αδερφή σου.
Ήμουνα στη γη, στη γη βαθιά χωμένος
κι από τους εχθρούς, εχθρούς βαλαντωμένος.
Bάγια, βάγια των Bαγιών τρώνε ψάρια και κολιόν
και την άλλη Kυριακή ψήνουν το παχύ τ’ αρνί.
. Τα Λαζαράκια μας πέτυχαν και προσφέραμε τις δημιουργίες μας σε όλο το σχολείο μας.
![εικόνα Viber 2024 05 10 00 02 37 470](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_00-02-37-470-300x225.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 18 53 746](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-18-53-746-256x300.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 18 29 886](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-18-29-886-297x300.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 18 30 243](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-18-30-243-225x300.jpg?x42266)
. Κατασκευή πασχαλιάτικων καρτών
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 06 28 167](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-06-28-167-296x300.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 21 14 08 690 1](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_21-14-08-690-1-300x225.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 00 01 47 756](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_00-01-47-756-300x117.jpg?x42266)
.Βάψιμο αυγών με την τεχνική χαρτί κουζίνας, μαρκαδόρους νερό
και ξύδι.
![εικόνα Viber 2024 04 27 18 30 40 833](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-04-27_18-30-40-833-300x225.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 14 06 39 524](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_14-06-39-524-300x154.jpg?x42266)
.Κάλαντα στον διευθυντή μας
![εικόνα Viber 2024 05 10 21 13 22 453](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_21-13-22-453-290x300.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 21 28 47 344](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_21-28-47-344-201x300.jpg?x42266)
![εικόνα Viber 2024 05 10 21 38 25 582](https://blogs.sch.gr/dimpyrgo/files/2024/05/εικόνα_Viber_2024-05-10_21-38-25-582-225x300.jpg?x42266)
.Πασχαλιάτικες ευχές
Ο διευθυντής οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του σχολείου σας εύχονται:<< Καλό Πάσχα και το Αναστάσιμο φως να φωτίσει τις καρδίες και τις ψυχές όλων>> .
Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ
ΣΑΠΑΛΙΔΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ