Κάνε μια ευχή

Μια όμορφη και αξιέπαινη πρωτοβουλία ανέλαβαν οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου  Πέτρας, συμβάλλοντας στις δράσεις του μη κερδοσκοπικού- φιλανθρωπικού οργανισμού Make-A- Wish ( Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος). Το Make-A- Wish ( Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) κάνει πραγματικότητα τις Ευχές παιδιών με σοβαρές νεοπλασματικές  ασθένειες (παιδιά 3-18 ετών). Μέχρι τώρα  έχει εκπληρώσει πάνω από 1400 Ευχές παιδιών με σοβαρές ασθένειες.
Το σχολείο μας φρόντισε να προμηθευτεί τα αστεράκια του Make-A-Wish.

Οι μαθητές αγόρασαν αστεράκια (κόστους 2€ το ένα) και αφού δημιούργησαν μια ξεχωριστή γωνιά στο χώρο του σχολείου, στόλισαν με αυτά το ευχόδεντρο της αγάπης και της προσφοράς.

Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν από την αγορά των αστεριών θα σταλούν ώστε να πραγματοποιηθεί η ευχή ενός άρρωστου παιδιού.  Οι ίδιοι οι μαθητές θα επιλέξουν μέσα από πολλές ευχές παιδιών ποια επιθυμούν να πραγματοποιήσουν

.IMG_3645 (1)

Μέσα από αυτή την φιλανθρωπική δράση τα παιδιά θα νιώσουν την ευχαρίστηση της προσφοράς και της αλληλεγγύης δίνοντας χαμόγελο και ελπίδα στα παιδιά που το έχουν ανάγκη.

φωτο 2 (1)

φωτο 4 (1)