ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ! ENHMEΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΤΗ ΑΓΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές, αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας Σας ευχόμαστε μια καλή σχολική χρονιά γεμάτη υγεία, ελπίδα και δημιουργία και καλή πρόοδο στα παιδιά μας! Σας ενημερώνουμε οτι η τελετή του αγιασμού του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του σχολείου την Τετάρτη 11/9/2024 στις 9 π.μ. Μετά το πέρας της…Συνέχεια ανάγνωσης ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ! ENHMEΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΤΗ ΑΓΙΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

Ενημέρωση για τη Γιορτή Λήξης και την Βαθμολογία Γ’ Τριμήνου

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ Την Τετάρτη 12 Ιουνίου  και ώρα 19:30 θα πραγματοποιηθεί η τελική γιορτή  με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το πρωί στις 12/6 δεν θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα καθώς και το ολοήμερο πρόγραμμα. Επίσης, δεν θα υπάρξει μετακίνηση με λεωφορείο. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  Γ’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ Την Παρασκευή 14 Ιουνίου θα δοθούν οι βαθμοί, οι τίτλοι προόδου και οι…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση για τη Γιορτή Λήξης και την Βαθμολογία Γ’ Τριμήνου

E-TWINNING ”Motions4Emotions”

Συναισθηματική νοημοσύνη και επικοινωνία με τη φύση: Οι μαθητές του 2ου τμήματος της Ε τάξης ολοκλήρωσαν τις δραστηριότητες τους στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα που ίδρυσε το σχολείο μας με θέμα τη Συναισθηματική νοημοσύνη σε συνεργασία με δύο εκπαιδευτικούς από το Δημοτικό σχολείο της Άγκυρας Evliya Çelebi Secondary School / ANKARA. Ένας από τους βασικούς στόχους του…Συνέχεια ανάγνωσης E-TWINNING ”Motions4Emotions”

E-Twinning ”Motions4Emotions”

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning “Motions4Emotions” με θέμα τη συναισθηματική νοημοσύνη, οι μαθητές του 2ου τμήματος της Ε τάξης, τίμησαν δύο σημαντικές ημέρες, την παγκόσμια ημέρα Παιδιού και της Μητέρας σε συνεργασία με τους μαθητές των συμμετεχουσών χωρών. Συγκεκριμένα, οι μαθητές φύτεψαν λουλούδια στο σχολείο μας και ομόρφυναν το προαύλιο, δίνοντας στο καθένα το…Συνέχεια ανάγνωσης E-Twinning ”Motions4Emotions”

Εικαστικό Πάσχα

Με τα παιδιά όλων των τάξεων αφού μελετήσαμε αγαπημένα θέματα μέσα από την τέχνη, όπως ο κόκορας του Πικάσο και ο λαγός του Ντύρερ, φτιάξαμε τρισδιάστατες κάρτες μέσα από την τεχνική αναμόρφωσης αναδίπλωσης του χαρτιού. Επίσης φτιάξαμε το σπίτι του λαγού με τον κήπο του και το υπόγειο του! Συνεχίσαμε με ολάνθιστες συνθέσεις σε βάζα…Συνέχεια ανάγνωσης Εικαστικό Πάσχα

e-twinning ” Motions4Emotions”

Την Τρίτη 16/4/24 πραγματοποιήθηκε δράση από τους συμμετέχοντες μαθητές του 2ου τμήματος της Ε τάξης στο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα e-twinning “Motions 4Emotions” με συντονίστρια την εκπαιδευτικό της τάξης Χατζημαρινάκη Μαρία. Οι μαθητές έβαλαν τις πινελιές τους σε δύο τοίχους του σχολείου μας στο πλαίσιο κοινής δράσης των συμμετεχουσών χωρών.Συγκινητική ήταν η διάθεση, η έμπνευση και…Συνέχεια ανάγνωσης e-twinning ” Motions4Emotions”

E- twinning “Motions4emotions”

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning που δημιούργησε το σχολείο μας με τίτλο “motions4emotions” και θέμα τη συναισθηματική νοημοσύνη, οι μαθητές του Ε2 με συντονίστρια την εκπαιδευτικό του τμήματος Χατζημαρινάκη Μαρία, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 είχαν επικοινωνία μέσω τηλεδιάσκεψης με τους μαθητές των συμμετεχουσών χωρών. Τα παιδιά αφού γνώρισαν τους μαθητές των εταίρων χωρών,…Συνέχεια ανάγνωσης E- twinning “Motions4emotions”

Ενημέρωση για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Το Σχολείο μας με αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών (σημαιοφόρος και παραστάτες), θα παραστεί στη δοξολογία στον Αγ. Γεώργιο Νέων Παλατίων (ώρα προσέλευσης μαθητών και εκπαιδευτικών στην εκκλησία  10.00 π.μ.) και στην κατάθεση στεφάνου στην Πλατεία Ηρώων, (ώρα προσέλευσης εκπαιδευτικών και μαθητών στο ηρώο στις 11.00π.μ.) καθώς  και στην παρέλαση στην παραλιακή οδό στις 12:00, όπου…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου το σχολείο μας γιόρτασε, αναβίωσε και διασκέδασε. Ο προαύλιος χώρος πιο “ζωηρός” από ποτέ γέμισε με έθιμα, χορούς κ πολύχρωμες στολές. Αναβιώσαμε την παράδοση με χορούς της Αποκριάς όπως το “Γαϊτανάκι” με καταγωγή από την Μικρά Ασία κ το έθιμο της” Χάσκας” (από το ρήμα χάσκω που σημαίνει ανοίγω υπερβολικά το…Συνέχεια ανάγνωσης Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Συμμετοχή στον Διαγωνισμό “Σχεδίασε το Aστέρι σου” του ”Make a wish”

Στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων και της θεματικής ενότητας “Ενδιαφέρομαι και ενεργώ-κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη”, οι μαθητές και μαθήτριες του Ε1 έλαβαν μέρος στον δημιουργικό διαγωνισμό που διοργανώνει κάθε χρόνο ο φιλανθρωπικός οργανισμός “make a wish”. Αρχικά, οι μαθητές συζήτησαν για την έννοια του εθελοντισμού και ανέφεραν εθελοντικές δράσεις και οργανισμούς που γνωρίζουν. Έπειτα, αφού…Συνέχεια ανάγνωσης Συμμετοχή στον Διαγωνισμό “Σχεδίασε το Aστέρι σου” του ”Make a wish”