Δωρεάν παράσταση θεάτρου μαριονέτας για τους μαθητές μας στον Ωρωπό!

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Ανατολικής Αττικής «Σωκράτης» σε συνεργασία με τον κ.Τζίκα Χρήστο πραγματοποιεί δωρεάν παράσταση θεάτρου μαριονέτας για τους μαθητές μας την Κυριακή 21 Ιανουαρίου και ώρα 11 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σκάλας Ωρωπού & Νέων Παλατίων.

Στην παράσταση «Τεχνοβάτες» πρωταγωνιστούν μαριονέτες από διάφορα μέρη του κόσμου. Με τις εντυπωσιακές ερμηνείες τους χτίζουν ένα φαντασιακό ταξίδι από την Ανατολή στη Δύση, που περιλαμβάνει μουσικές, χορούς, μαγικά τεχνάσματα και οφθαλμαπάτες.

Σε αυτή τη μαγευτική διαδρομή που ενοποιεί καλλιτεχνικά ποικίλες κουλτούρες, η ψυχαγωγία συνδέεται με την πολυπολιτισμική δυναμική του θεάτρου μαριονέτας. Η παράσταση, προσανατολίζεται στη δημιουργία ενός διαλεκτικού πλαισίου μεταξύ του εμψυχωτή και του κοινού. Σε αυτό το πλαίσιο συνυπάρχουν αρμονικά τα χαμόγελα, η φαντασία και η τέχνη.

Στιγμιότυπο οθόνης 72