Ενημέρωση από το “Χαμόγελο του Παιδιού” για θέματα βίας

Την Τετάρτη στις 7 Ιουνίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τμημάτων της Ε’ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να υποδεχτούν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του δημοτικού σχολείου  την κυρία Στάμου Έλλη, ψυχολόγο από το “Χαμόγελο Του Παιδιού”.

Η κυρία Στάμου ενημέρωσε τα παιδιά για τον ρόλο και τις δράσεις του Χαμόγελου και αφιέρωσε πολύ χρόνο για να συζητήσει μαζί τους για θέματα που αφορούν τη βία στη σημερινή εποχή, τα είδη και τις μορφές βίας. Προσπάθησε να εκμαιεύσει σκέψεις, ιδέες και συναισθήματα γύρω από τις διαδικτυακές σχέσεις που αναπτύσσονται ανάμεσα σε μικρούς και μεγάλους, σε γνωστούς και αγνώστους «φίλους»  και να τους επισημάνει τους κινδύνους που ελλοχεύουν πίσω από κάθε διαδικτυακή συνάντηση.

Σας ευχαριστούμε πολύ κυρία Στάμου για την επίσκεψη και την πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη συζήτηση.

2 pixel 3

3 pixel 3