Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις

Η επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη του εκπαιδευτικού συνυπάρχει με την επιμόρφωση.

Η επιμόρφωση, υπό το πρίσμα του κριτικού διαφωτισμού, ως διαδικασία είναι συνεχής, επαναλαμβανόμενη, οργανωμένη και στοχεύει τόσο στη συμπλήρωση και τον εμπλουτισμό των βασικών γνώσεων των εκπαιδευτικών όσο και στη σύνδεση της επιστημονικής έρευνας με την εκπαιδευτική πράξη, στοιχεία που σχετίζονται με την διά βίου μάθηση.

Μέσω των επιμορφώσεων οι εκπαιδευτικοί μαθαίνουν τρόπους με τους οποίους θα μπορούν να βοηθούν αποτελεσματικότερα τους μαθητές τους να κατακτούν κατάλληλα νοητικά εργαλεία. Επιπλέον, οι εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να μαθαίνουν ο ένας από τον άλλο και να αναπτύσσουν μια συλλογική νοημοσύνη μετατρέποντας έτσι το σχολείο σε μια μανθάνουσα κοινότητα στην οποία υποστηρίζεται η επαγγελματική ανάπτυξη τους.