Γλωσσικό Εργαστήρι

Την Κυριακή 19 Μαΐου 2019 από τις 17:00-19:00 πραγματοποιήθηκε στο Πλαίσιο του προγράμματος της Γαλλοφωνίας, γλωσσικό εργαστήρι για να γνωρίσουν οι μαθητές του σχολείου τη γαλλική γλώσσα μέσα από παιχνίδια και  κατασκευές. Τα παιδιά που συμμετείχαν φαίνεται να το καταχάρηκαν. Ευχαριστούμε τις εκπαιδευτικούς της γαλλικής γλώσσας που επισκέφτηκαν το σχολείο και υλοποίησαν τη δράση.

Συμμετοχή του σχολείου μας στους αγώνες Στίβου

Την Τετάρτη 15 Μαΐου 2019 μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν στους αγώνες Στίβου που διοργανώνει κάθε χρόνο το Γραφείο Φυσικής Αγωγής. Ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος από όλους τους μαθητές και  η προσπάθεια μαζί με την άψογη συμπεριφορά που επέδειξαν οι μαθητές αξίζουν τα συγχαρητήρια μας. Μαθητές που ξεχώρισαν για τις επιδόσεις τους είναι ο μαθητής της ΣΤ΄τάξης Α. Μ. που κατέλαβε τη 2η θέση στο άλμα σε μήκος και η μαθήτρια της ΣΤ΄τάξης Ζ. Α. που κατέλαβε την 4η θέση στο ίδιο αγώνισμα. Θερμά συγχαρητήριά σε όλους γενικά τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου που συμμετείχαν στους σχολικούς αγώνες, αλλά και σε εκείνους που ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους.

Χρώματα και μηνύματα ομορφαίνουν το σχολείο μας!

Με την ευγενική χορηγία, για ακόμη μία φορά, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων το σχολείο μας ομόρφυνε ακόμη περισσότερο. Χρώματα και όμορφα μηνύματα πλημμύρισαν το χώρο. Θετικά μηνύματα  που θα πρέπει για όλους, μικρούς και μεγάλους να αποτελούν στάση ζωής. Σας ευχαριστούμε πολύ!!!

Για τη γιορτή της μητέρας!

Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε σε κάθε μητέρα του σχολείου ένα γλαστράκι με λουλούδι. Τους ευχαριστούμε θερμά για αυτή την τόσο όμορφη κίνησή τους!

Οι μαθητές του σχολείου με τις όμορφες κατασκευές τους που επιμελήθηκαν οι ίδιοι μαζί με τους/τις εκπαιδευτικούς των τάξεων και με το γλαστράκι τους, την Κυριακή 12 Μαΐου 2019,  δεν απομένει παρά να κάνουν μια σφιχτή αγκαλιά τη μητέρα τους και να εκφράσουν τα συναισθήματά τους με όμορφα λόγια!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΜΑ!!!

Το Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης στο σχολείο μας!

Τη Δευτέρα 6 Μαΐου 2019 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη δράση » Το Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης σε συνεργασία με το Δήμο Παρανεστίου και την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης Α.Ε.. Μέσα από βιωματικές δράσεις και παιγνιώδεις δραστηριότητες  οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν στην ιδέα της ανακύκλωσης  και ενημερώθηκαν για τον ορθό τρόπο ανακύκλωσης συσκευασιών στον μπλε κάδο. Στόχος δεν ήταν μόνο να εκπαιδευτούν τα ίδια τα παιδιά αλλά και να παροτρύνουν τους μεγαλύτερους για ενεργό και συνειδητή συμμετοχή με στόχο την αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής όλων μας.

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Μουσικά Σχολεία και στα Σχολεία Δ/θμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης

Λήψη αρχείου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-20

Λαμβάνοντας υπόψη την παρ. 4 (α) του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017), οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-19 θα πραγματοποιηθούν από 6 έως και 20 Μαΐου 2019.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2019-2020 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από     1-1-201 έως 31-12-2013.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 (α), του άρθρου 7, του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

ε. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό (διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το νηπιαγωγείο φοίτησης του μαθητή-τριας).

Γιορτή Παιδικού Βιβλίου

Με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου) πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9 Απριλίου μία όμορφη γιορτή στο σχολείο μας αφιερωμένη στο παιδικό βιβλίο.Στόχος της ήταν να συμβάλλει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και στην ανάπτυξη του ενδιαφέροντος και της αγάπης των παιδιών για το βιβλίο!

Ακολουθεί τη αφίσα και το μήνυμα για τον παγκόσμιο εορτασμό της ημέρας του παιδικού βιβλίου.

Λήψη αρχείου

Διδακτική επίσκεψη των μαθητών των Α΄και Β΄ τάξεων στο Ωδείο Δράμας και στο Λύκειο Ελληνίδων

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου οι μαθητές των μικρών τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν αρχικά το Ωδείο Δράμας όπου οι υπεύθυνοι καθηγητές τους ξενάγησαν στους χώρους και στις αίθουσες διδασκαλίας αλλά συνάμα τους ενημέρωσαν και για τα μουσικά όργανα τα οποία διδάσκονται εκεί με παράλληλη επίδειξη αυτών. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Λύκειο Ελληνίδων και ξεναγήθηκαν στους χώρους του Λαογραφικού του Μουσείου θαυμάζοντας από κοντά τις πανέμορφες αυθεντικές φορεσιές που κοσμούν τις βιτρίνες του!

3η Άσκηση Ετοιμότητας

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η 3η άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης του σχολείου μας την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019. Οι μαθητές εφάρμοσαν στην πράξη όλα όσα

γνωρίζουν και η σοβαρότητα την οποία επέδειξαν κατά τη διάρκεια της άσκησης είναι αξιοθαύμαστη!