ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-20

Λαμβάνοντας υπόψη την παρ. 4 (α) του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017), οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-19 θα πραγματοποιηθούν από 6 έως και 20 Μαΐου 2019.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2019-2020 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από     1-1-201 έως 31-12-2013.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 (α), του άρθρου 7, του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

ε. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό (διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το νηπιαγωγείο φοίτησης του μαθητή-τριας).

Γιορτή Παιδικού Βιβλίου

Με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου (2 Απριλίου) πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9 Απριλίου μία όμορφη γιορτή στο σχολείο μας αφιερωμένη στο παιδικό βιβλίο.Στόχος της ήταν να συμβάλλει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και στην ανάπτυξη του ενδιαφέροντος και της αγάπης των παιδιών για το βιβλίο!

Ακολουθεί τη αφίσα και το μήνυμα για τον παγκόσμιο εορτασμό της ημέρας του παιδικού βιβλίου.

Λήψη αρχείου

Διδακτική επίσκεψη των μαθητών των Α΄και Β΄ τάξεων στο Ωδείο Δράμας και στο Λύκειο Ελληνίδων

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου οι μαθητές των μικρών τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν αρχικά το Ωδείο Δράμας όπου οι υπεύθυνοι καθηγητές τους ξενάγησαν στους χώρους και στις αίθουσες διδασκαλίας αλλά συνάμα τους ενημέρωσαν και για τα μουσικά όργανα τα οποία διδάσκονται εκεί με παράλληλη επίδειξη αυτών. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Λύκειο Ελληνίδων και ξεναγήθηκαν στους χώρους του Λαογραφικού του Μουσείου θαυμάζοντας από κοντά τις πανέμορφες αυθεντικές φορεσιές που κοσμούν τις βιτρίνες του!

3η Άσκηση Ετοιμότητας

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η 3η άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης του σχολείου μας την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019. Οι μαθητές εφάρμοσαν στην πράξη όλα όσα

γνωρίζουν και η σοβαρότητα την οποία επέδειξαν κατά τη διάρκεια της άσκησης είναι αξιοθαύμαστη!

Πρόσκληση στη γιορτή παιδικού βιβλίου

Λήψη αρχείου

Συμμετοχή του σχολείου μας στις δράσεις της Γαλλοφωνίας

Οι Γ΄, Δ΄, Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν στις δράσεις της Γαλλοφωνίας και συγκεκριμένα στην προβολή της γαλλικής ταινίας Phantom Boy η οποία προβλήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019 στο ωδείο Δράμας.  Το απόγευμα της ίδιας ημέρας στο πλαίσιο των δράσεων, μαθητές των σχολείων του Νομού παρουσίασαν εργασίες τους οι οποίες υλοποιήθηκαν από τις εκπαιδευτικούς της Γαλλικής Γλώσσας. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τη μαθήτρια της Ε΄τάξης Γκρέζια Μαριάννα η οποία απήγγειλε ένα ποίημα στα Γαλλικά. Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια αλλά και στην εκπαιδευτικό της Γαλλικής Γλώσσας του σχολείου μας κ. Σαραφοπούλου Maquet Fanny!

Έναρξη των μαθημάτων κολύμβησης για τους μαθητές της Γ΄τάξης

Την Τρίτη 26 Μαρτίου 2019 ξεκίνησε και για το σχολείο μας η υλοποίηση του αντικειμένου της κολύμβησης για τους μαθητές της Γ΄τάξης. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και περιμένουν με ανυπομονησία το επόμενο μάθημά τους. Καλή συνέχεια!

Σχολική γιορτή για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου του Νικηφόρου η σχολική μας εορτή, την επιμέλεια της οποίας είχαν αναλάβει οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές των μεγάλων τάξεων ( Ε΄και ΣΤ΄) του σχολείου μας. Τους ευχαριστούμε θερμά και συγχαίρουμε όλους τους μαθητές του σχολείου για την άψογη παρουσία τους στην παρέλαση!

Δελτίο Τύπου της Περιφέρειας Α.Μ.Θ./Δ/νση Κτηνιατρικής

Η Δράση στο σχολείο μας

Σας ευχαριστούμε θερμά που ανταποκριθήκατε άμεσα στο αίτημά μας!