ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Πραγματοποιήσαμε σήμερα Δευτέρα 3 Ιουνίου 2024 την τελευταία δράση μας στο πλαίσιο του etwinning προγράμματος “My school has a story to tell”. Οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης που συμμετείχαν στο πρόγραμμα πήραν συνέντευξη από παλιά μαθήτρια του σχολείου μας, την κ. Δέσποινα Νταλλαρή-Αράπη. Η κυρία Δέσποινα ήταν μαθήτρια του σχολείου μας πριν από εβδομήντα περίπου χρόνια και μέσα από τις απαντήσεις της γνωρίσαμε μαθητές και εκπαιδευτικοί την καθημερινότητα του δημοτικού σχολείου με τις όμορφες αλλά και τις δύσκολες στιγμές της σχολικής καθημερινότητας εκείνης της εποχής. Μεγάλοι και μικροί παρακολουθήσαμε με αμείωτο ενδιαφέρον τις πολλές και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μας έδωσε για τη σχολική της ζωή. Η κυρία Δέσποινα εκτός από μαθήτρια του σχολείου υπηρέτησε ως δασκάλα και ως διευθύντρια στο σχολείο μας. Η συζήτηση μαζί της, πέρα από πληροφορίες, απέπνεε τη μεγάλη αγάπη και την αφοσίωσή της στο έργο της. Την ευχαριστούμε θερμά για τη διάθεσή της να μοιραστεί μαζί μας τις αναμνήσεις της!

20240607 184059 1