ETWINNING PROJECT “CHRISTMAS IN MY LAND”

αρχείο λήψης
Με μεγάλη χαρά, οι μαθητές της έκτης δημοτικού παρέλαβαν χειροποίητες χριστουγεννιάτικες κάρτες, στα πλαίσια του eTwinning project “Christmas in my land”, στο οποίο συμμετέχουν με την καθοδήγηση της καθηγήτριας αγγλικών κας Γεωργίας Χαρίτου. Οι κάρτες κατέφθασαν από σχολεία της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Πορτογαλίας και της μακρινής Γεωργίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι παραλάβαμε και τρεις κάρτες σε γραφή braille με ανάγλυφα διακοσμητικά στοιχεία που τις καθιστούν αναγνώσιμες από άτομα με προβλήματα όρασης.
1 2 2 3 2 4 2
Αντίστοιχα, οι μαθητές μας δημιούργησαν πρωτότυπες χριστουγεννιάτικες κάρτες,  αναδεικνύοντας ομορφιές του νησιού μας που οι ίδιοι φωτογράφησαν. Οι κάρτες έχουν ήδη αποσταλεί και ταξιδεύουν προς δέκα διαφορετικές χώρες της Ευρώπης.
5 2
Στο πλαίσιο του προγράμματος, στις 11 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές μας συναντήθηκαν ζωντανά, διαδικτυακά με τους Ευρωπαίους συνεργάτες τους από Ιταλία, Ισπανία και Πορτογαλία και αντάλλαξαν ευχές.
christmas in my land