ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΙΕΚ ΤΡΑΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΛΕΡΟΥ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΙΕΚ ΤΡΑΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΛΕΡΟΥ

Την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ.κ. Αλεξοπούλου Ειρήνης, Συρμακέζη Αφροδίτης και Όσσα Μαρίας, επισκέφτηκαν το ΔΙΕΚ Τραυματολογίας του Κρατικού Θεραπευτηρίου Λέρου. Εκεί τους υποδέχτηκαν η Διευθύντρια κα Γκουγκουλοπούλου Ειρήνη και η Υποδιευθύντρια κα Κυπραίου Βάλια και τους ξενάγησαν στους χώρους της Σχολής. Στη συνέχεια ενημερώθηκαν για τη σημασία και την αξία της  παροχής Πρώτων Βοηθειών. Κατόπιν παρακολούθησαν ένα βιωματικό μάθημα Πρώτων Βοηθειών το οποίο περιλάμβανε αντιμετώπιση περιστατικών ρινορραγίας, πνιγμονής και απώλειας αισθήσεων. Τα παιδιά παρακολούθησαν το μάθημα με αμείωτο ενδιαφέρον και επέστρεψαν στο σχολείο ενθουσιασμένα δηλώνοντας ότι η επίσκεψη ήταν μία ξεχωριστή εμπειρία.

Ευχαριστούμε θερμά τις κ.κ. Γκουγκουλοπούλου και Κυπραίου για τη φιλοξενία και για όλα τα ενδιαφέροντα που θέλησαν να μοιραστούν με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς  μας.