ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ…

Ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος ήταν οι Τρεις Ιεράρχες, σοφοί δάσκαλοι του Χριστιανισμού και Άγιοι Πατέρες. Αγάπησαν, καλλιέργησαν και προστάτεψαν τα ελληνικά γράμματα. Έχτισαν σχολεία, νοσοκομεία και έγραψαν πολλά βιβλία. Γι’ αυτό η γιορτή τους είναι γιορτή των γραμμάτων, των δασκάλων, των μαθητών, των φοιτητών.

Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου, παραμονή της γιορτής των Τριών Ιεραρχών, σε όλα τα τμήματα αφιερώθηκε χρόνος για να γίνει παρουσίαση του έργου τους στους μαθητές. Επίσης, έγινε η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας στο σχολείο μας, τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα κατά της διασποράς του κορονοϊού.  Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς συσκευασμένα ατομικά κομμάτια βασιλόπιτας. Στον τυχερό του κάθε τμήματος χάρισε ένα παιδικό βιβλίο.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων!

Καλή χρονιά με υγεία!

Χρόνια Πολλά στους εκπαιδευτικούς!

Χρόνια Πολλά και καλή πρόοδο στους μαθητές μας!!!