Η Ε τάξη τιμά την Εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης παρουσίασαν  στο σχολείο τα γεγονότα που εξελίχθηκαν κατά την εξέγερση των φοιτητών το 1973 ενάντια στο καθεστώς της χούντας των συνταγματαρχών. Ανέδειξαν με την απαγγελία ποιημάτων και με τις μελωδικές φωνές των παιδιών της χορωδίας, τα ιστορικά γεγονότα της αντίστασης των φοιτητών, ενάντια στον εσωτερικό εχθρό, γράφοντας νέες χρυσές σελίδες αντίστασης και ελπίδας στην ένδοξη ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας. Τραγουδώντας το συμβολικό τραγούδι <<ο μέρμηγκας>> του συνθέτη Μάνου Λοϊζου, μετέδωσαν με τις μελωδικές τους φωνές την ατμόσφαιρα εκείνης της τόσο σκοτεινής σελίδας της καταπίεσης του ελληνικού λαού από τους στρατοκράτες δυνάστες και την ηρωική αντίσταση των νέων ανθρώπων, της ελπίδας ενός ολόκληρου έθνους.

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΩΣΤΗΣ 1 ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΩΣΤΗΣ ΧΑΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ