Ημερήσια Εκδρομή στα Αμπελάκια-Δίον-Πλατανόδασος-Πλαταμώνας.

Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2023, οι μαθητές της Ε τάξης με τη συνοδεία της δασκάλας τους Στυλιανής Κάσσου, συμμετείχαν στη ημερήσια εκδρομή που πραγματοποίησε όλο το σχολείο στα Αμπελάκια Λάρισας, στον Αρχαιολογικό χώρο του Δίον, στο Πλατανόδασος Νεοκαισάρειας και στον Πλαταμώνα Λάρισας. Η πρώτη στάση στα Αμπελάκια που είναι παραδοσιακός οικισμός του νομού Λάρισας, χτισμένα στις βορειοδυτικές πλαγιές του όρους Όσσα στην είσοδο της κοιλάδας των Τεμπών. Το χωριό φημίζεται για τα σπουδαία αρχοντικά του καθώς γνώρισε πολύ μεγάλη οικονομική ανάπτυξη κατά το παρελθόν, χάρη στην επεξεργασία και την βαφή νημάτων με κόκκινο χρώμα που παρήγαγαν από την επεξεργασία του φυτού ριζάρι. Εκεί οι μαθητές/τριες απόλαυσαν το κολατσιό τους στην πλατανόσκεπη πλατεία του χωριού, κάτω από την επιβλητική παρουσία των παλιών πετρόκτιστων αρχοντικών. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Δίον στην Κατερίνη στην αρχαία πόλη  που φαίνεται να ιδρύθηκε από τους Περραιβούς της Θεσσαλίας, προς τιμήν του Δία . Κάθε χρόνο γίνονταν τα «Δία», με κέντρο τον ναό του πατέρα των θεών. Στο Δίον τελούνταν και αθλητικοί αγώνες, τα “Ολύμπια τα εν Δίω”, και επινίκιες εορτές και θυσίες. Στο μουσείο οι μαθητές/τριες θαύμασαν  μια σειρά από σημαντικά αγάλματα, όπως το Άγαλμα του Διονύσου, οι Κόρες του Ασκληπιού και πολλά άλλα που βρέθηκαν στα αρχαία λουτρά. Τα αναθηματικά αγάλματα της Ίσιδας και της Αφροδίτης Υπολυμπίας, ανακαλύφθηκαν από το Ιερό της Ίσιδας. Στο ιερό βρέθηκαν και τα κεφάλια της Δήμητρας. Το μουσείο περιέχει επίσης αξιόλογα εκθέματα από τη νεκρόπολη, συμπεριλαμβανομένων περαιτέρω αναθημάτων που βρέθηκαν σε μακεδονικούς τάφους και μια μεγάλη συλλογή από ξύλινα ειδώλια. Έπειτα βρέθηκαν στο Πλατανόδασος Νεοκαισάρειας, όπου κάτω από τη σκιά των πλατάνων γευμάτισαν και ξεχύθηκαν για παιχνίδι σε ένα φανταστικό φυσικό τοπίο με θαυμάσιες εγκαταστάσεις, Αργά το απόγευμα φθάσανε στον Πλαταμώνα Λάρισας και φιλοξενήθηκαν στην κρεπερία la belle,καρδιτσιώτη επιχειρηματία, απολαμβάνοντας κρέπες και παγωτά με θέα το απέραντο γαλάζιο της θάλασσας. Αποκαμωμένοι, πήραν το δρόμο της επιστροφής, γεμάτοι όμορφες εικόνες και ευχάριστες αναμνήσεις.!!!

ΔΙΟΝ 02 ΔΙΟΝ 1 ΔΙΟΝ 3 ΔΙΟΝ 2 ΔΙΟΝ 4 ΔΙΟΝ 5

ΔΙΟΝ 05 ΔΙΟΝ 10 ΔΙΟΝ 13 ΔΙΟΝ 14 ΔΙΟΝ 15 ΔΙΟΝ 18

ΔΙΟΝ 24 εικόνα Viber 2023 06 09 20 15 04 620 ΔΙΟΝ 25 ΔΙΟΝ 20    ΠΛΑΤΑ 6                                      ΠΛΑΤΑ 2  ΠΛΑΤΑ 1   ΠΛΑΤΑ 03   Ε  ΠΛΑΤΑ 4