Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023, οι μαθητές της Ε τάξης με τη δασκάλα τους Στυλιανή Κάσσου, επισκέφθηκαν τη βιβλιοθήκη του σχολείου,η οποία συνλειτουργεί με τη Βιβλιοθήκη του Δήμου Καρδίτσας και πραγματοποίησαν δράση σε πρόγραμμα της Δημοτικής βιβλιοθήκης, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. Η υπεύθυνη της Δημοτικής βιβλιοθήκης κα.Ντίνα Βλαχούτσου τους διάβασε το βιβλίο <<ο Κάφκα και η κούκλα>> της συγγραφέως Larissa Theule και ακολούθησε συζήτηση για το θέμα του βιβλίου, το οποίο διαπραγματεύονταν δυσάρεστα συναισθήματα που αναπτύσσουν τα παιδιά και το πως να τα αντιμετωπίζουν βάζοντας τη φαντασία τους να ταξιδεύει σε πολλά μέρη του κόσμου και να δημιουργούν όμορφες εικόνες και χαρούμενα συναισθήματα.Στο τέλος οι μαθητές/τριες ζωγράφισαν ένα μέρος που θα ήθελαν να ταξιδεύσουν ή μια εικόνα που τους ήρθε στο μυαλό σκεπτόμενοι ότι μεγαλώνουν.

ΒΙΒΛΙΟ 1 ΒΙΒΛΙΟ 2 ΒΙΒΛΙΟ 3 ΒΙΒΛΙΟ 5 ΒΙΒΛΙΟ 6 ΒΙΒΛΙΟ 7 ΒΙΒΛΙΟ 8