Τρώμε υγιεινά…..μεγαλώνουμε σωστά !!!!

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2023, στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα του 2ου κύκλου με τίτλο <<Ζω καλύτερα-Ευ ζην>>, οι μαθητές/τριες των Α και Γ τάξεων με τους εκπαιδευτικούς τους, Ηρώς Ντανοβασίλη και Αγαθοκλή Παπαστάθη αντίστοιχα, παρακολούθησαν μια παρουσίαση από την εκπαιδευτικό- διατροφολόγο Μαρίνα Κουκοπούλου σχετικά με τον υγιεινό τρόπο διατροφής και τα ευεργετικά αποτελέσματα που έχει αυτός στο χτίσιμο ενός υγιούς σώματος. Οι σωστές διατροφικές συνήθειες από τη μικρή ηλικία, τόνισε η διατροφολόγος, αποτελεί τρόπο ζωής ,προφυλάσσει και ενδυναμώνει το νου και το σώμα. Οι μαθητές/τριες γνώρισαν βιωματικά ποιες είναι οι υγιεινές τροφές και την πορεία της τροφής και ποια όργανα εμπλέκονται στη διαδικασία της πέψης.

Άκου…..Μαντάτα, φύλλο Ιανουαρίου 2023.

Κυκλοφόρησε για το μήνα Ιανουάριο 2023, η εφημερίδα των μαθητών/τριών της ΣΤ τάξης. Η θεματολογία της περιέχει άρθρο  και φωτογραφίες για τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών και πως γιορτάστηκε στο σχολείο, όπως και πολλά άρθρα για την αειφόρο κινητικότητα και την ασφαλή και σωστή χρήση του ποδηλάτου ως ενεργού τρόπου μετακίνησης, φιλικού προς το περιβάλλον. Τη συγκεκριμένη θεματολογία  επεξεργάστηκαν οι μαθητές/τριες στο μάθημα των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα << Ζω καλύτερα-Ευ ζην>>. Περισσότερα άρθρα στο επόμενο φύλλο του Φλεβάρη.