Φιλία, μια αξία ανεκτίμητη.

Την Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2023, οι μαθητές της Ε τάξης με τη δασκάλα τους Στέλλα Κάσσου και στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων στη θεματική ενότητα  <<Ζω καλύτερα- Ευ ζην>>, επισκέφθηκαν τη βιβλιοθήκη του σχολείου και υλοποίησαν με τη βοήθεια της υπεύθυνης της βιβλιοθήκης εκ μέρους του Δήμου Καρδίτσας κα. Ντίνα Βλαχούτσου, μια δράση σχετικά με την αξία της φιλίας. Αναφέρθηκαν σε συγγραφείς βιβλίων που εξύμνησαν τη φιλία ως σχέση ανεκτίμητης αξίας και κατασκεύασαν το δέντρο της φιλίας στο οποίο κατέγραψαν τα συναισθήματα τους για τους φίλους τους. Η δράση ανέπτυξε στους  μαθητές/τριες τη διάθεση να αναπτύξουν τη διάθεσή τους για φιλίες με άδολο ενδοτισμό, επικοινωνίας και συναναστροφής με συνομήλικούς τους και στο να εκφράζουν τα πιο ζεστά τους συναισθήματα για τις φιλικές τους σχέσεις.

Exif_JPEG_420
Exif_JPEG_420