Εργοτάξιο δημιουργίας.

Οι μαθητές/τρια της Β  τάξης με τη καθοδήγηση της δασκάλας τους Ζωής Κουτσιούμπα, δημιούργησαν απίθανα πράγματα έν όψη της Χριστουγεννιάτικης γιορτής του σχολείου. [ήραν λοιπόν ψαλίδια , κόλλες, μαρκαδόρους και άφησαν τη φαντασία τους να καθοδηγήσει τα χέρια . Με χαρτί έφτιαξαν τις στολές τους για το θεατρικό δρώμενο που θα παρουσιάσουν στη γιορτή του σχολείου με τίτλο : << Ο φον Κουραμπιές εναντίον κόμη Μελομακαρόνη>>, στολές με χάρη και ευρηματικότητα. Επίσης κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα ημερολόγια και αρκετούς χιονάνθρωπους για να δωρίσουν σε αγαπημένα τους πρόσωπα. Τι άλλο να περιμένουμε  άραγε στο μέλλον από τους μικρούς τεχνίτες;

Χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 05:30 μ.μ. πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου. Οι μαθητές/τριες των Α και β τάξεων, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Ηρώς Ντανοβασίλη και Ζωής Κουτσιούμπα, παρουσίασαν δύο θεατρικά δρώμενα με την υποστήριξη της χορωδίας του σχολείου που διεύθυνε ο μουσικός Νίκος Γιαννέλος. Οι μαθητές/τριες της Α τάξης παρουσίασαν το δρώμενο <<Χριστός γεννάται>>  και οι μαθητές/τριες της Β τάξης το δρώμενο <<Ο Φον Κουραμπιές εναντίον  Κόμη Μελομακαρόνη>>. Μέσα σε μια γιορτινή και ζεστή ατμόσφαιρα οι μικροί θεατρίνοι παρουσίασαν με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο πλούσιες εικόνες με τη γέννηση του Λυτρωτή μας και χιουμοριστικά ενσταντανέ που περιείχαν πολλαπλά κοινωνικά μηνύματα  που διασκέδασαν και προβλημάτισαν τους πολλούς θεατές που παρακολούθησαν τη γιορτή. Τέλος οι μαθητές/τριες ευχήθηκαν σε όλους Καλές Γιορτές με Υγεία και Ευτυχία !!!