Η Γ τάξη στο Κ.Π.Ε. Μουζακίου και στο Μουσείο Καραϊσκάκη.

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2022, οι μαθητές/τριες της Γ τάξης με τη συνοδεία του δασκάλου τους Αγαθοκλή Παπαστάθη, επισκέφθηκαν το Κ.Π.Ε. Μουζακίου, στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων και υλοποίησαν πρόγραμμα με την υπεύθυνη του κέντρου με τίτλο : << Εικονικές περιηγήσεις στα μνημεία της Ελλάδας>>. Ταυτόχρονα γνώρισαν το δασικό οικοσύστημα της περιοχής περπατώντας και αναγνωρίζοντας με τη βοήθεια των υπευθύνων φυτά και δέντρα του οικοσυστήματος. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο Καραϊσκάκη στο Μαυρομμάτι και ο υπεύθυνος του μουσείου κος. Δημήτρης Γιώτης τους ξενάγησε και τους έδειξε προσωπικά αντικείμενα του ένδοξου οπλαρχηγού. Οι μαθητές/τριες εντυπωσιάστηκαν από την βιωματική τους επαφή με αντικείμενα μιας άλλης εποχής που ένδοξα καθόρισε την Ελληνική ιστορία.

Γ 2

Γ 5

Γ 4

Γ 8

Γ 10

Γ 11

Γ 1

Γ 9

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Κ.Π.Ε. Μουζακίου.

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2022, οι μαθητές/τριες της ΣΤ  τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων, επισκέφθηκαν με τη συνοδεία της Δασκάλας του Μαρίας Ρήτου, το Κ.Π.Ε. Μουζακίου. Εκεί υλοποίησαν ένα πρόγραμμα με τίτλο << Δασικό οικοσύστημα>> και η υπεύθυνη του Κ.Π.Ε. τους παρουσίασε το τοπικό Δασικό Οικοσύστημα, τις διατροφικές αλυσίδες του οικοσυστήματος και τη σημασία του στην τοπική πολιτιστική κληρονομιά. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες περπάτησαν στο κοντινό δάσος και αναγνώρισαν βιωματικά κάποια χαρακτηριστικά στοιχεία του, όπως κλαδιά, φύλλα, θάμνους και τη σημασία τους στη διάρθρωση του δασικού οικοσυστήματος. Τέλος επισκέφθηκαν το Μουσείο Καραϊσκάκη στο Μαυρομμάτι, όπου εκεί ο υπεύθυνος του Μουσείου κος. Δημήτρης Γιώτης τους ξενάγησε και τους έδειξε προσωπικά αντικείμενα του ένδοξου οπλαρχηγού και την ιστορική τους αξία. Οι μαθητές/τριες εντυπωσιάστηκαν από την βιωματική επαφή με κομμάτια από την ελληνική ιστορία.

5 6 1 2 3 5