Εκπαιδευτική εκδρομή στην Καρδίτσα.

Την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022, οι μαθητές/τριες της Ε τάξης με τη συνοδεία της δασκάλας τους Στυλιανής Κάσσου και στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων στην υποθεματική <<Ηφαίστεια-Σεισμοί>>,επισκέφθηκαν το Μουσείο Πυροσβεστικής στην Καρδίτσα και γνώρισαν με βιωματικό τρόπο μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου όλα εκείνα τα αντικείμενα που κατά καιρούς χρησιμοποίησαν έμπειροι πυροσβέστες για να αντιμετωπίσουν άσχημες καταστάσεις που απείλησαν ανθρώπινες ζωές και περιουσίες. Ο υπεύθυνος του μουσείου κ. Φόρης Κωστούλας, αξιωματικός πυροσβεστικής Ε.Α., μοιράστηκε τις αναμνήσεις του και με την εμπειρία του δίδαξε στους μαθητές/τριες τρόπους και μεθόδους καταστολής πυρκαγιών. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες επισκέφθηκαν την Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, όπου ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Κων/νος Νούσιος τους μίλησε για τα σχέδια της Πολιτείας στην αντιμετώπιση έκτακτων καιρικών φαινομένων, σεισμών και πυρκαγιών και τους εξήγησε τη δομή και τη λειτουργία της υπηρεσίας που ασχολείται με αυτές τις καταστάσεις. Έτσι οι μαθητές/τριες έκλεισαν βιωματικά τον μαθησιακό τους κύκλο στη  1η Θεματική Ενότητα των εργαστηρίων δεξιοτήτων.

1 1 2 1 3 1 4 1 5 1 6 7 8 1 2 .jpg