Παρουσίαση – διάλεξη για τη φιλοζωία.

Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 10:00 π.μ., πραγματοποιήθηκε στη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου διάλεξη από την κα. Βασιλική Κωστούκτηνίατρο, (την οποία ευχαριστούμε για την εθελοντική της προσφορά), για τη σημασία της ζωοφιλίας στουσ μαθητές των Α και Δ τάξεων του σχολείου, στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στην υποθεματική << Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς- Περιβαλλοντική εκπαίδευση>>. Αναφέρθηκαν οι διαδικασίες υιοθεσίας ενός ζώου, οι ευθύνες για την περιποίησή του και οι κανόνες που πρέπει να υπάρχουν ώστε να προστατεύεται το φυσικό περιβάλλον και οι αλυσίδες που συνθέτουν τη δομή της φύσης σε σχέση με τα ζώα.

Συμβουλευτική γονέων-Εθισμός στο διαδίκτυο.

Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνεδρία του προγράμματος Συμβουλευτικής Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, με την βοήθεια του ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας. Η ψυχολόγος Ειρήνη Στάμου ανέπτυξε στην παρουσίασή της τους κινδύνους που διατρέχουν οι μαθητές/τριες από την αλόγιστη χρήση του διαδικτύου και τις παγίδες που κρύβει και τους τρόπους με τους οποίους πρέπει οι γονείς να αντιμετωπίσουν τον εθισμό. Το σχολείο με τη σειρά του στο μάθημα της πληροφορικής και μέσα από το αναλυτικό του πρόγραμμα εκπαιδεύει τους μαθητές/τριες του στη σωστή χρήση του διαδικτύου. Οι γονείς θα πρέπει να έχουν ανά πάσα στιγμή τον γονεϊκό έλεγχο στην καθημερινή χρήση του υπολογιστή και να γνωρίζουν τις δραστηριότητες των παιδιών τους σε αυτόν, με όρια και κανόνες.