Άκου…..Μαντάτα, φύλλο Οκτωβρίου.

Κυκλοφόρησε για το μήνα Οκτώβριο 2022,από τους μαθητές/τριες της ΣΤ  τάξης το φύλλο της εφημερίδας τους με ποικίλα θέματα από τις εορταστικές εκδηλώσεις του σχολείου για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και άρθρα από τις επισκέψεις τους στο Αρχαιολογικό μουσείο και στη Δημοτική πινακοθήκη Καρδίτσας, στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στη υποθεματική << Μαθητές ξεναγοί, δημοσιογράφοι…Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά>>.

Το πνεύμα του Halloween στο σχολείο μας.

Με αφορμή την ημέρα του Halloween, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Αμερική στις 31 Οκτωβρίου, οργανώσαμε στο σχολείο μας διάφορες δραστηριότητες για να πάρουν τα παιδιά μια γεύση του κλίματος που επικρατεί στις χώρες αυτές μια τέτοια μέρα. Έτσι, μικροί και μεγάλοι μαθητές έκαναν κατασκευές, έπαιξαν παιχνίδια, ζωγράφισαν και διασκέδασαν στο πνεύμα του Halloween, στο μάθημα της Αγγλικής γλώσσας, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού του σχολείου Ελένης Φώτη.