Αγαπητοί γονείς,

Εδώ και ένα μήνα το σχολείο μας δε λειτουργεί δια ζώσης, όπως και όλα τα σχολεία στη χώρα μας. Προσπαθήσαμε  από την πρώτη στιγμή  να είμαστε κοντά στους μαθητές και θα είμαστε  για όσο διάστημα  παραμείνουμε σε περιορισμό. Μένουμε σπίτι για να επιστρέψουμε δυνατοί και υγιείς.
Από την πρώτη βδομάδα οι εκπαιδευτικοί των τάξεων ήρθαν σε επαφή μαζί σας καθώς επίσης και με τα παιδιά.

Η προσπάθεια να οργανωθεί σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα η εξ αποστάσεως εκπαίδευση σε τόσο αντίξοες συνθήκες ήταν και είναι αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς. Χωρίς την ανταπόκριση και τη συνεργασία σας, αγαπητοί γονείς, τίποτα δεν θα ήταν εφικτό. Ξέρουμε ότι βρεθήκατε προ εκπλήξεως και ασχοληθήκατε με πράγματα, που  δεν είχατε ασχοληθεί ποτέ.  Και μόνο να ενημερώσετε τα παιδιά και να τα κρατήσετε μέσα για τόσες ημέρες αρκεί. Μπλεχτήκατε με την εγγραφή των παιδιών στο Π.Σ.Δ. που αυτές τις ημέρες σήκωσε ένα μεγάλο βάρος με τόσες εγγραφές μαθητών και εκπαιδευτικών και στη συνέχεια ήρθε και η εγγραφή του κάθε μαθητή στην πλατφόρμα e –me.

Δεν ήταν εύκολο ούτε και για εμάς τους εκπαιδευτικούς, αλλά από την πρώτη στιγμή πήραμε την απόφαση  να προχωρήσουμε σε μία από τις δύο πλατφόρμες  του Π.Σ.Δ., γιατί καταλάβαμε πως εκεί θα οδηγούμασταν από το Υπουργείο Παιδείας. Θέλω να σας ενημερώσω ότι σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα σε σχέση με άλλα σχολεία οργανωθήκαμε, γιατί δεν πελαγοδρομήσαμε  και ζητήσαμε από εσάς τη συνεργασία σας την οποία και είχαμε. Γι αυτό το λόγο θα ήθελα να σας ευχαριστήσω εκ μέρους των συναδέλφων μου  για την αμέριστη συνεργασία σας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ οφείλω και σε όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για την άμεση ανταπόκρισή και ενεργοποίησή τους. Από την πρώτη στιγμή ήρθαν σε επαφή μαζί σας και προσπάθησαν με τα  email να κρατήσουν ζωντανό το ενδιαφέρον των παιδιών.

Δεχτήκαμε όλο αυτό το διάστημα καταιγισμό πληροφοριών, επιμορφωθήκαμε σε ελάχιστο χρονικό διάστημα μόνοι μας, παρακολουθήσαμε αρκετές τηλεδιασκέψεις από το Πανεπιστήμιο Κρήτης και από τη Συντονίστρια Παιδαγωγικού Έργου,  από τη λαχτάρα μας να προσφέρουμε το καλύτερο για τα παιδιά του σχολείου μας και με τη βοήθεια του Καθηγητή Πληροφορικής προχωρήσαμε στη γνωριμία με την πλατφόρμα, που επρόκειτο να χρησιμοποιήσουμε.

Αγαπητοί γονείς, είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε την e-me. Έχουν γραφτεί όλα τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί έχουν ανεβάσει εργασίες στις κυψέλες τους ( ψηφιακές τάξεις).

Με την επιστροφή μας από  τις διακοπές του Πάσχα θα συνεχίσουμε στην πλατφόρμα. Αυτό σημαίνει πως οι εκπαιδευτικοί θα δουλεύουν από εκεί και όχι με τα email. Γι αυτό σας καλούμε να μπείτε μέσα, όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα, ( είναι ελάχιστα παιδιά ),  να περιηγηθείτε και να γνωρίσετε το περιβάλλον που θα δουλέψουμε.

Στο blog του σχολείου έχουμε αναρτήσει βίντεο σχετικό με τη λειτουργία και τη χρήση των μαθητών και μπορείτε να το δείτε μαζί με τα μικρά παιδιά. Η ανάρτηση έχει γίνει στις 6 Απριλίου. Θα το βρείτε στη στήλη δεξιά , στα ΑΡΧΕΙΑ, στο μήνα Απρίλιο….

Στο blog έχουμε αναρτήσει και αρκετές δραστηριότητες σχετικά με το Πάσχα ( παιχνίδια, έθιμα, παζλ,παραμύθια  κ.λ.π.) που μπορούν να δουν όλα τα παιδιά, ανάλογα με την ηλικία τους.

Σας βάζω ξανά τους συνδέσμους:

dimkalchlas’s blog

mail@dim-kal-choriou.las.sch.gr

Εύχομαι η Ανάσταση του Κυρίου να μας βρει όλους με υγεία και να σκορπίσει παντού το φως και την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.

Καλό Πάσχα !!!!!!!!