“ΤΗΕ ΑRΤ ΟF KINDNESS”

‘The art of kindness”.
kindness= ευγένεια … μια λέξη τόσο μικρή αλλά συνάμα τόσο σημαντική.
Μαθαίνεται από την παιδική ηλικία και παραμένει τρόπος έκφρασης για πάντα!
Ένα ζήτημα που αναλύσαμε με τα παιδιά της Ε΄ τάξης και θελήσαμε να το δείξουμε μέσα από την τέχνη, τη ζωγραφική και τον  κινηματογράφο, έχοντας ως  βάση την αγγλική γλώσσα.
Αρχικά τα παιδιά μελέτησαν κείμενα στα αγγλικά, που αναλύουν την αξία της ευγένειας και την επίδρασή της στον κάθε  άνθρωπο χωριστά και κατ’ επέκταση σε όλη την κοινωνία.
Τα παιδιά κατανόησαν πως η αξία της  ευγένειας έγκειται όχι μόνο στο γεγονός ότι σε σε κάνει να ξεχωρίζεις και σε βοηθάει να δημιουργήσεις σχέσεις σεβασμού, κατανόησης και εκτίμησης, αλλά όπως φαίνεται κι από τα λεγόμενά τους ακόμη και  η παραμικρή πράξη ευγένειας δρα θεραπευτικά για το μυαλό και το σώμα.
Κατόπιν μάθανε από έξω αποσπάσματα του κειμένου και πάνω σε αυτά έφτιαξαν τα δικά τους videos με το πρόγραμμα του stop motion.
Η κα. Γελαστοπούλου Δέσποινα στο ρόλο του cameraman….
Πατώντας πάνω στο σύνδεσμο απολαμβάνουμε τη δουλειά των παιδιών:
Τα τελευταία δουλεύτηκαν στα εξ’ αποστάσεως μαθήματα. Όταν επέστρεψαν στο σχολείο δούλεψαν πάνω στο τραγούδι που έχει να κάνει με την ευγένεια κι ετοίμασαν μία χορογραφία.
Παράλληλα ετοίμασαν και το πανό της παρουσίασής τους.
    Υπό την καθοδήγηση του κ. Κεϊμαλή Παναγιώτη , καθηγητή των Εικαστικών.
Αρχικά έκαναν το σχέδιο πάνω στο μουσαμά, κάλυψαν τα γράμματα με την τεχνική της απομόνωσης και
πέταξαν χρώματα εμπνευσμένοι από τον εξπρεσιονισμό του Jackson Pollock.

Έβαψαν με αποχρώσεις του μπλε κόκκινου την μάνταλά τους και ολοκλήρωσαν ζωγραφίζοντας μια μεγάλη κόκκινη καρδιά στο κέντρο.

Το βασικό τους σύνθημα ήταν ……kindness is powerful…it multiplies when shared!!!

Με αυτή τους τη δράση τα παιδιά της Ε΄ τάξης μας τόνισαν την αξία της ευγένειας, που τόσο έχουμε ανάγκη στις ημέρες που ζούμε.

kindness= ευγένεια … μια λέξη τόσο μικρή, αλλά συνάμα τόσο σημαντική!!!!!!
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της Ε΄ τάξης του σχολείου μας και στους εκπαιδευτικούς που συνεργάστηκαν μαζί τους  για να μας παρουσιάσουν αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!!

2 σχόλια στο ““ΤΗΕ ΑRΤ ΟF KINDNESS”

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.