• Οκτώβριος 2024

Συνομιλώντας με επιστήμονες-ChatLab 2023-2024

Chatlab

Το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης πραγματοποιεί και φέτος τη  Βραδιά του Ερευνητή, μια ευρωπαϊκή πρωτοβουλία που ως σκοπό έχει την ανάδειξη της έρευνας και της επιστήμης.

Η εκδήλωση, που πραγματοποιείται στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, δίνει στους επισκέπτες την ευκαιρία να παρακολουθήσουν live διαδραστικά πειράματα, να διασκεδάσουν με ερευνητικά παιχνίδια και καλλιτεχνικά δρώμενα, να δουν τεχνολογικές εκθέσεις και να γνωρίσουν από κοντά διακεκριμένους ερευνητές και επιστήμονες.

Ακόμη, το ΕΚΕΤΑ  διοργανώνει για άλλη μια χρονιά τη δράση Chat Lab, στην οποία καθηγητές και μαθητές μπορούν να συνομιλήσουν διαδικτυακά σε πραγματικό χρόνο, με ερευνητές και ερευνήτριες που δραστηριοποιούνται σε ένα ευρύ φάσμα επιστημονικών περιοχών και είναι έτοιμοι να απαντήσουν στα ερωτήματά τους και να λύσουν τις απορίες τους.

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης, προγραμματίσαμε συνάντηση με την κα Μαριάννα Παντούρα, σε μια παρουσίαση που θα απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδιά, καθώς οι ομιλίες και παρουσιάσεις προσαρμόζονται ηλικιακά. Η κα Παντούρα είναι υποψήφια διδάκτορας Ιατρικής, με μεταπτυχιακό στην Ιατρική Ερευνητική Μεθοδολογία και background την Κλινική Ανοσολογία. Το βασικό πτυχίο της είναι: Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων.

Καλέσαμε  τις  τάξεις Γ-Δ και τα παιδιά συνομίλησαν με την επιστήμονα μετά την παρουσίασή της, για θέματα διατροφής, υγείας, ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος, πρόληψη ασθενειών κ.α  Η Μαριάννα Παντούρα συνεργάζεται με το Ινστιτούτο Εφαρμοσμένων Βιοεπιστημών του ΕΚΕΤΑ και το Τμήμα Ιατρικής του ΑΠΘ συμμετέχοντας σε ερευνητικές και εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Οι κύριοι ερευνητικοί τομείς ενασχόλησης της είναι η μελέτη ασθενειών και κυρίως του καρκίνου, εξετάζοντας τη γενετική και ανοσιακή ρύθμιση, το ρόλο της διατροφής, του μικροβιώματος και του σύγχρονου τρόπου ζωής στην εμφάνιση ασθενειών.

Chatlab.1jpg

Στη δεύτερη διαδικτυακή συνάντησή μας, η τάξη μας-Ε-Στ συνομίλησε με τον κο Χρήστο καρβούνη και τον κο Γιάννη Ταζέ.

Chatlab4

Ο κος Χρήστος Καρβούνης είναι Υποψήφιος Διδάκτορας στο Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (ΕΛΜΕΠΑ) και διεξάγει την έρευνά του στο Ινστιτούτο Φυσικής Πλασματος και Λέιζερ του ΕΛΜΕΠΑ.Η έρευνά του αφορά στην μελέτη της δυναμικής του πλάσματος και της εκπομπής σωματιδίων που δημιουργείται σε διατάξεις παλμικής ηλεκτρικής ισχύος.

Ο κος Γιάννης Ταζές είναι Υποψήφιος Διδάκτορας στο Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (ΕΛΜΕΠΑ) και διεξάγει την έρευνά του στο Ινστιτούτο Φυσικής Πλασματος και Λέιζερ του ΕΛΜΕΠΑ.

Η έρευνά του αφορά στην μελέτη της επιτάχυνσης σωματιδίων από την αλληλεπίδραση υπέρ-ισχυρών παλμών laser με υπέρ-πυκνούς αέριους στόχους.

Οι επιστήμονες εξήγησαν με απλά λόγια στα παιδιά τι είναι το πλάσμα, συνδυάζοντας τις υπάρχουσες γνώσεις τους στη Φυσική, και μας έδειξαν φωτογραφίες από το Laser που έχουν κατασκευάσει με στόχο την παραγωγή πλάσματος. Μας ενημέρωσαν ότι η έρευνα ήδη αξιοποιείται στην Ιατρική-και συγκεκριμένα στη θεραπεία του καρκίνου-αλλά δεν είναι προσβάσιμη λόγω του υψηλού κόστους, από το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού.

Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίετρο ενδιαφέρον για τη συζήτηση, τις αίθουσες πειραμάτων κ.α.

Chatlab.3jpg

Ευχαριστούμε πολύ την κα Παντούρα, τον κο Καρβούνη, τον κο Ταζέ και τους/τις διοργανωτές/διοργανώτριες του ChatLab, που δίνουν την ευκαιρία να έχουμε τόσο ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και συνομιλίες!