Μαθαίνοντας το Scratch 2019-2020

Mια καινούρια δραστηριότητα για σας παιδιά ετοίμασε ο Κος Σάκης.

Τα παιδιά του ολοήμερου σχολείου θα θυμούνται το Scratch. Όσοι ασχοληθήκατε και σας άρεσε , αλλά και για τα υπόλοιπα παιδιά που δεν το γνωρίζετε, και έχετε υπολογιστή στο σπίτι, μπορείτε να γνωρίσετε το Scratch, πατώντας στον σύνδεσμο της δεξιάς πλευρικής στήλης, ανοίγοντας το φύλλο και ακολουθώντας τις δραστηριότητες.

Το έγγραφο αυτό, όταν περάσετε τις δραστηριότητές σας ή τις φωτογραφίες σας, τις αποθηκεύει αυτόματα και εκεί μπορείτε να συγκεντρώνετε ό, τι κάνετε, όλα τα παιδιά.

Ο λόγος που  έκανε ο Κος Σάκης συνεργατικό το έγγραφο είναι για να γράφετε τις απορίες σας σε περίπτωση που συναντάτε μεγάλες δυσκολίες, αλλά και να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

Στην ηλεκτρονική διεύθυνση που παρατίθεται στο τέλος του άρθρου, μπορείτε να διαβάσετε και για άλλες ενδιαφέρουσες δραστηριότητες γύρω από το Scratch.

Για αρχή, ακολουθήστε τα βήματα που σας προτείνει ο Κος Σάκης..και καλή επιτυχία!

Τι είναι το Scratch;

Το Scratch είναι ένα περιβάλλον προγραμματισμού στο οποίο οι χρήστες δημιουργούν προγράμματα με βάση το υπόδειγμα της θεατρικής σκηνής. Ο προγραμματιστής έχει στη διάθεση του μια σκηνή (κεντρική οθόνη της εφαρμογής) στην οποία δημιουργούν αντικείμενα (ηθοποιοί και σκηνικά) επιλέγοντας από μια συλλογή ή ζωγραφίζοντας τα δικά τους. Τα αντικείμενα της σκηνής μπορούν να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και με το χρήστη με βάση προκαθορισμένη συμπεριφορά που ορίζει ο χρήστης-προγραμματιστής. Η συμπεριφορά των αντικειμένων ορίζεται με το σύρσιμο δομικών στοιχείων τα οποία αναπαριστούν ενέργειες-εντολές, οι οποίες αναφέρονται σε ένα αντικείμενο. Τα δομικά στοιχεία αυτά αποτελούν τη γλώσσα προγραμματισμού του scratch. Ο σχεδιασμός με δομικά στοιχεία επιτρέπει τον εύκολο προγραμματισμό με εξάλειψη των λαθών στη σύνταξη, επιτρέποντας ανάδραση από τον χώρο που είναι στοιβαγμένα τα δομικά στοιχεία και δίνοντας δυνατότητες άμεσης εκτέλεσης για πειραματισμό

Πηγή:http://www.computer-kid.gr/index.php/didaktikesprotaseis/item/226-scratch