Την Πέμπτη, 27/4/17, οι μαθητές/τριες της Β΄τάξης του Δημ. Σχ. Γέφυρας, στο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας που υλοποιούν για το σχολικό έτος 2016-2017, επισκέφτηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκης της Βέροιας.

Πρόκειται για μια πολύ καλά οργανωμένη και «ζωντανή» βιβλιοθήκη. Αυτό που εντυπωσίασε τα παιδιά ήταν η αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών και ο χώρος στο παιδικό τμήμα της βιβλιοθήκης.

Αρχικά, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον χώρο και είδαν πώς λειτουργεί μια βιβλιοθήκη. Στη συνέχεια, διάβασαν το παραμύθι «Ο λύκος Ζαχαρίας στη χώρα των παραμυθιών», όπου ο ήρωας της ιστορίας, ένας λύκος, αποδεικνύεται, μέσα από μια παραμυθοσαλάτα, ένας πολύ ευγενικός και τρυφερός λύκος και όχι ένας κακός όπως έχουμε συνηθίσει να τον συναντάμε στα παραμύθια.

Στους χώρους της βιβλιοθήκης ξεναγήθηκαν και οι γονείς που συνόδευσαν τα παιδιά στην εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη.

Δημόσια Βιβλιοθήκη

Παιδικό τμήμα